Bratislava 8. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

Začala sa koaličná rada. Predseda SNS Andrej Danko nevie, ako sa vyvinie situácia v koalícii, je však podľa neho dôležité, aby sa medzi koaličných partnerov vrátila elementárna úcta. Danko to uviedol po dnešnom zasadnutí predsedníctva strany

Na snímke predseda Národnej rady SR Andrej Danko

Lídri koaličných strán hovoria o vypovedaní koaličnej zmluvy Andrejom  Dankom
Lídri koaličných strán Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd Robert Fico, Andrej Danko a Béla Bugár sa zišli na koaličnej rade v hoteli Bôrik v Bratislave, kde hovoria o Dankovom vypovedaní koaličnej zmluvy.

Pri príchode novinárom prakticky nič nepovedali. Premiér Fico len odkázal novinárom na ich otázky, že sú trápni. Bugár medzi novinárov neprišiel. Danko na otázky neodpovedal, stanovisko poskytol po predsedníctve SNS.

„Predsedníctvo SNS prerokovalo dnešnú situáciu, ja nie som veštec, čo bude ďalej, ale myslím si, že je dôležité, aby sa vrátila medzi koaličných partnerov elementárna úcta,“ uviedol Danko novinárom predtým, ako sa vydal na rokovanie koaličnej rady. Tú zvolal premiér Robert Fico (Smer-SD) potom, ako predseda SNS v pondelok (7.8.) vypovedal koaličnú zmluvu.

Podľa Danka je dôležité, aby si koaliční partneri určili priority, najmä v sociálnej oblasti. „Aby to nebola vláda len pre vládnutie, ale aby sme konečne začali riešiť problémy efektívne, nie aby sme bojovali o financie pre jednotlivé rezorty na výstavby diaľnic a na ďalšie veci, pretože ja som si efektívne riadenie štátu predstavoval úplne ináč, keď som išiel z praxe do politiky,“ vysvetlil.

Predseda SNS je presvedčený, že bez „absolútnej“ revízie koaličnej zmluvy nemôže koalícia ďalej fungovať. „V každom prípade si myslím, že je veľmi dôležité, aby si ľudia dokázali svoje problémy vydiskutovať a ja som zvolil tento spôsob hlavne preto, že si myslím, že bez absolútnej revízie koaličnej zmluvy nie je možné fungovať, pretože tu vznikajú rôzne situácie, ktoré koaličná zmluva ani nepozná,“ dodal.

Vypovedanie koaličnej zmluvy Danko oznámil v pondelok listom cez médiá. Premiér Fico v reakcii na tento krok zvolal nadnes rokovanie koaličných partnerov. Koaličná rada rokuje od 10.00 h vo vládnom hoteli na Bôriku. Krok koaličného partnera označil Fico za „absurdný“, nevnáša podľa neho do spoločnosti pokoj a stabilitu.

V pondelok (7.8.) večer rokoval aj Most-Híd a Smer-SD. Bugárovci chcú počuť od Danka, čo chce v koaličnej zmluve zmeniť. V Smere-SD hovorili, že sú za stabilitu, ale údajne už nechcú Dankovi ustupovať.

Predseda SNS ako dôvod vypovedania koaličnej zmluvy uviedol absolútnu nevyhnutnosť prenastavenia pravidiel v koalícii, novú úpravu pomerov a vzťahov. Taktiež stanovenie absolútne nových priorít, ktoré sa budú premietať v rámci procesu zostavenia nového rozpočtu s cieľom obnovy dôvery medzi koaličnými partnermi, ako aj dôvery verejnosti ku koalícii. Šéf národniarov navrhol koaličným partnerom rokovania o možnosti zostavenia novej koaličnej zmluvy.