Caracas 9. mája 2019 (HsP/Foto:SITA/AP-Rodrigo Abd)

To čo si dovoľuje vo Venezuele Guaidó a jeho skupina už prekračuje všetky medze. Zároveň ich činnosť vyvolávala otázky, čo robí venezuelská tajná služba a prečo Maduro necháva Guaidá a ďalších venezuelských zločincov behať po slobode

Ilustračné foto

Američania sa síce vyhrážajú, že sa nesmie skriviť Guaidovi ani nikomu z jeho spolupracovníkov vlas na hlave, ale zástancovia tvrdého riešenia problému s Guaidóm už čoraz hlasnejšie požadujú, aby sa problém s Guaidóm vyriešil definitívne a rýchlo. Podľa nich, ak by Guaidó zahynul, alebo zmizol, Američania by si chvíľu pohysterizovali, ale žiadna vojenská akcia proti Venezuele by sa neuskutočnila. Bez Guaidá by sa situácia vo Venezuele upokojila a CIA by trvalo dlhšiu dobu nájsť a uviesť do obehu ďalšieho lídra farebnej revolúcie, Venezuela by mala aspoň tri roky pokoj.

Dnes ráno prišla príjemná informácia, členovia venezuelskej tajnej služby SEBIN zatkli Guaidovu pravú ruku Edgara Zambrana, ktorý je obvinený z vyvolávania nepokojov a prípravy násilného prevratu vo Venezuele. Vozidlo s Edgarom Zambranom agenti SEBIN obkľúčili a Zambrana zadržali. Guaido už reagoval klasicky, podľa neho Madurov neľudský režim zadržal prvého miestopredsedu Národného zhromaždenia, pretože sa snaží rozložiť moc, ktorá zastupuje všetkých Venezuelčanov, ich aktivity však nebudú sláviť úspech. Dobro zvíťazí nad zlom a Dobro sa nebojí, pretože nie je samo. Takéto  vyhlásenia už poznáme aj zo slovenského prostredia.

Zambrano už podobne ako Guaido nemá poslaneckú imunitu, spoločne s Guaidom je obvinený z velezrady a pokusu o vyvolanie štátneho prevratu. Venezuelský najvyšší súd nariadil zahájiť trestné stíhanie Zambrana. Promadurovský predseda Ústavodárneho zhromaždenia Diosdado Cabello uviedol, že venezuelská polícia zatkla práve jedného z vodcov prevratu, ktorý bude musieť platiť za svoje činy. Ak Zambrana prepustia bude to polovičné riešenie, ktoré nebude mať žiaden význam.

Venezuela by nemala ostať na polceste a po Zambranovi by možno mali členovia SEBIN zatknúť aj Guaidá.

František Olčaj

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj