Ramalláh 29. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Stovky členov palestínskeho hnutia Fatah sa dnes prvýkrát po siedmich rokoch zišli v predjordánskom meste Ramalláh na straníckom zjazde, ktorý by podľa očakávaní mal viesť k posilneniu pozícií súčasného vedenia Fatahu a prezidenta Mahmúda Abbása

Ako informovala agentúra AP, delegáti budú rozhodovať o zložení dvoch kľúčových výborov – revolučného a ústredného. Predpokladá sa, že vo vedení hnutia sa objavia noví politici, čo sa interpretuje ako pokus zmariť ambície Abbásovho rivala Muhammada Dahlána.

Na snímke palestínsky prezident Mahmúd AbbásNa snímke palestínsky prezident Mahmúd Abbás

V exile žijúci Dahlán je známy svojimi kontaktmi s Egyptom, Spojenými arabskými emirátmi a ďalšími krajinami blízkovýchodného regiónu. Práve politici z týchto štátov v poslednom čase na Abbása naliehali, aby uviedol Dahlána do riadiacich štruktúr hnutia. Abbás sa namiesto toho rozhodol pre vnútrostranícke voľby, a to bez Dahlánovej účasti.

Dnes podvečer sa očakáva Abbásov prejav k delegátom zjazdu, v ktorom by mal načrtnúť úlohy, ktoré stoja pred hnutím Fatah v najbližšom období. Stane sa tak v situácii, keď je mierový proces s Izraelom naďalej v slepej uličke a navyše je vytesnený vojenskými konfliktami a inými problémami, s ktorými zápasí Blízky východ.

Problémom je aj rozkol v rámci palestínskej samosprávy, keď Fatah vládne v Predjordánsku, zatiaľ čo pásmo Gazy ovláda islamistické hnutie Hamas.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.