Bratislava/Košice/Praha 5. júna 2017 (HSP/Foto: screenshot video) AKTUALIZUJEME

Dnes prebieha druhý Veľký protikorupčný pochod študentov organizovaný študentami prevažne stredných škôl. Ku Bratislave organizačný tím tentokrát pridal mestá Košice a Praha

Dnešné čelo pochodu s transparentom “Skutok sa stal”

17:55 Dávid Straka v Bratislave prednáša svoju reč. Predstavil sa ako mladý Slovák, ktorý nestráca nádej v lepšie Slovensko. Teší sa, že ľuďom záleží na tom, aby na Slovensku nebola korupcia. V Košiciach vystúpi jeho spoluorganizátorka Karolína Farská.

Dávid Straka ďakuje ľuďom, ktorým “na Slovensku záleží” a teší sa, že konečne sa Slovensko nebojí priznať, že tu korupcia existuje a že ju priznal aj prokurátor Čižnár na najvyšších miestach. Tvrdí, že na facebooku s nimi komunikuje už vyše 100 tisíc ľudí a pýta sa, čo ešte má vládu presvedčiť, aby sa korupcia začala riešiť. Dav skanduje “Odstúpiť!”.

Žijeme v demokracii, princípom je vláda ľudu, prízvukuje Straka. “Je to náš hlas, na ktorom záleží!”

17:53 Organizátori v Bratislave začínajú rečniť, pred tým však žiadajú dav, aby poriadne zakričal.
17:50 Košický pochod je už taktiež pred tribúnou pri Dolnej bráne, kde budú sledovať rečníkov. Zatiaľ z oboch miest počuť hudbu a riešia sa organizačné záležitosti.

17:45 Bratislavský pochod sa presunul na miesto, odkiaľ budú organizátori rečniť, na Námestí SNP
17:40 K pochodu poslal svoje stanovisko prostredníctvom hovorkyne Beatrice Szabóovej aj premiér Robert Fico. Jeho hovorkyňa uviedla: “Premiér víta, že mladí ľudia sa zaujímajú o celospoločenské témy. Dôležité je, aby takýto typ podujatí mal slušný priebeh a nebol zneužívaný na politický zápas.”
17:25 V Košiciach aj v Bratislave vyzývajú protestujúci okoloidúcich, aby sa k nim pridali. Košická Hlavná ulica, ktorou sa pochoduje, je plná letných terás, z ktorých ľudia popíjajúci kávu sa k protestujúcim zatiaľ nepridávajú a sledujú skandovania ako “Kaliňák, odstúp!”, či “Dosť bolo Fica!”. Protestujúci dokonca majú transparent žiadajúci “Defenestráciu RobertKov”.
17:22 Na čele pochodu v Bratislave kráčajú policajti, za nimi organizátori s transparentom “Skutok sa stal” a za nimi vejú vlajky EÚ a SR.
Na snímke účastníci druhého protestu proti korupcii v Bratislave
17: 10 Z Košíc hlásia približne 500 účastníkov. Pochod však využili aj protestujúci proti novému parkovaciemu systému EEI v Košiciach
17:00 Počasie dnes protestujúcim prišlo vhod, v Bratislave sa už zišlo niekoľko stoviek ľudí, dav postupne narastá. Protestujúci majú transparenty zosmiešňujúce Danka a jeho rétoriku, niektorí žiadajú preň novú maturitu, ako aj transparenty namierené proti Kaliňákovi.