Bratislava 20. marca 2019 (PR článok/Foto:ATOMIUM)
 
Pred nedávnom sa na Slovensku objavili nové aditíva pod obchodnou značkou Atomium. Pôvod týchto aditív je v Rusku, kde ich predávajú pod značkou Suprotec. Európsky trh tieto výrobky pozná pod značkou Atomium. Po preštudovaní rôznych motoristických blogov, publikácií a videí značky Suprotec sa nepodarilo nájsť žiadne negatíva. Práve naopak, všetci, čo si ich vyskúšali tvrdia, že sú to konečne aditíva, ktoré robia to čo sa o nich tvrdí. A to je, že Vaše auto bude tichšie, čistejšie a úspornejšie. V princípe ide o nanotechnológiu, kde automobilová chémia prírodného pôvodu prispieva k sformovaniu vysokoodolnej  vrstvy trecích plôch motora až na úrovni jednotlivých atómov.

Na prvý pohľad to v motore vyzerá ako šedý, dokonale zrkadlový povrch. V skutočnosti však ide o ultramikroporóznu štruktúru, ktorá sa vyznačuje vyššou pevnosťou a vysokou  schopnosťou zachytávania oleja. Frakcie zrniek minerálu pod mikroskopom sú podstatne menšie ako rúno olejového filtra, takže filter ich pri cykle opracovania nezachytáva a vytvára sa ochranná vrstva.

Formovanie ochrannej vrstvy pôsobením Atomia

Na univerzite v Petrohrade sa tejto problematike venujú v odbore Tribológia a na základe výskumu zlúčenín používaných aj v Suprotecu (Atomiu) sú napísané a obhájené viaceré dizertačné práce. V nich sa spomína, že tieto aditíva pôvodne vyvíjali pre armádne účely. Cieľom bolo, aby bojový stroj dokázal pokračovať v jazde aj keď napr. natrafí na mínu a poškodením olejovej vane stratí olej.
Ide o tribotechnickú látku, ktorá je tvorená vzácnymi minerálmi . Táto látka dokáže dokonale spolupracovať s kovovou trecou plochou a tým vytvára novú vysokoodolnú treciu vrstvu. Nie je to žiadna keramika, ktorá sa zachytáva na trecích plochách, (dobre to poznáme z nekvalitných keramických panvíc ) je to vyšší level tvorby novej vrstvy ktorá splýva s pôvodným materiálom.

Atomium dokáže vytvoriť vrstvu s dostatočnou hrúbkou a dokáže zachovať honovanie vo valcoch. Tak vytvára podmienky na zlepšenie, alebo vyrovnanie tlakov vo valcoch.

Odborné posudky a dnes už aj početné spätné väzby z globálneho automobilového  trhu prezrádzajú o tejto technológii nasledovné:
– znižuje spotrebu paliva o 5 až 10% ,
– podstatne znižuje spotrebu oleja ,
– znižuje hluk a vibrácie naftového motora až o 10dB,
– znižuje emisie CO/CH vo výfukových plynoch až o 50%,
– zvyšuje výkon a odozvu motora na zošliapnutie plynu,
– včasnou aplikáciou podstatne posúva generálnu opravu o 50 až 150 tis km,
– chráni motor v extrémnych podmienkach ako preťažovanie, prehrievanie a studený štart.

V prospech tejto technológie hovorí aj jej jednoduchá implementácia, ktorú zvládne každý motorista. Látka sa pridáva pri pravidelnej výmene oleja. Aditíva ATOMIUM Vám prinesú “MERATEĽNÉ“ výsledky žiadne placebo efekty.

U susedov v Čechách demonštrujú schopnosti aditiva Atomium na aute Toyota Corolla 1.4i r.v.2009. Auto je v prevádzke 7 rokov, najazdilo 170 000 km. Motor má na voľnobehu bez oleja natočených až 2000 hodín a bez oleja po diaľniciach prešlo 1200 km. Nie, nie je to žiaden vtip. To auto existuje a bude ho možné vidieť napr. na SLOVAKIA RINGU na súťaži FIA CEZ OMV MaxxMotion Rallycross  30.03.2019 – 31.03.2019.

Televízia Prima vo svojom programe Autosalón Prima vykonala test, ktorý si môžete pozrieť TU:
 

 
Na Slovensku je zatiaľ jediný autorizovaný predajca tejto pokročilej technológie. Ide o spoločnosť Atomium.sk. Na stránke jej e-shopu sa dá nájsť 16 produktov určených pre ekonomicky a environmentálne šetrných motoristov. Viac na atomium.sk.
 
Príspevok Zabudnite na keramiku, je tu minerál. Pokročilá technológia ATOMIUM dokáže predĺžiť životnosť motora až dvojnásobne zobrazený najskôr Hlavné správy.