Bratislava 13. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Podľa Záborskej dohovor má  výchovať k rešpektovaniu ľudskej dôstojnosti každého človeka
Eurokomisárka Věra Jourová dnes v sídle Rady Európy v Štrasburgu podpísala v mene EÚ Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor). O podpise dohovoru rozhodli pred mesiacom zástupcovia členských štátov v Rade EÚ, pričom slovenskú vládu zastupoval štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Gabriel Csicsay.
Na snímke europoslankyňa za KDH Anna Záborská

“Takéto násilie je závažným trestným činom vo všetkých členských štátoch EÚ. V rokoch 1997-2016 Únia vynaložila na program boja proti násiliu voči ženám, deťom a mladým ľuďom Daphne obrovskú sumu takmer štvrť miliardy eur. To, že v spoločnosti pretrváva a je často prehliadané či tolerované, nenapraví medzinárodný dohovor, ale výchova k rešpektovaniu ľudskej dôstojnosti každého človeka,” reagovala slovenská europoslankyňa Anna Záborská.
Podľa Záborskej je problémom aj to, že niektoré ustanovenia Istanbulského dohovoru stavajú do popredia univerzálnu rodovú terminológiu. Text dohovoru definuje ženu nielen na základe pohlavia, ale aj na základe rolí, ktoré sú vnímané ako ženské.
“Nesúhlasím s takýmto rozlišovaním, pretože odvádza pozornosť od žien ako obetí násilia. Som tiež proti tomu, aby 14 členských štátov, ktoré Istanbulský dohovor ratifikovalo, vytvárali cez EÚ tlak na ostatných, ktorí majú o jeho texte pochybnosti,” zdôraznila Anna Záborská.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.