Ankara 1. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Yasin Bulbul)

V enkláve Afrín na severozápade Sýrie bolo zabitých už približne 800 teroristov, vyhlásil vo štvrtok turecký Recep Tayyip Erdogan. “Samozrejme, toto číslo sa do večera zvýši,” povedal Erdogan podľa agentúry Anadolu v prezidentskom komplexe na stretnutí s domácou mládežníckou nadáciou.
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Agentúra Anadolu ešte predtým uviedla, že tureckí vojaci spolu so spojeneckými sýrskymi silami vytlačili kurdských bojovníkov z ďalšej dediny v enkláve Afrín. Vo štvrtok vraj ovládli dedinu Ali Kar ležiacu na severe enklávy. Ďalšie podrobnosti o bojoch Anadolu nezverejnila. Uviedla však, že celkovo 27 “lokalít” v Afríne – 20 dedín a sedem vrchov – sa od spustenia operácie Olivová ratolesť dostalo pod tureckú kontrolu.
Turecké ozbrojené sily a spojenecká Slobodná sýrska armáda (FSA) začali ofenzívu proti Kurdom v enkláve Afrín 20. januára. Ankara ňou nový front v sedem rokov zúriacej sýrskej občianskej vojne.
Afrín kontrolujú kurdské milície, známe ako Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG), ktoré sú však zároveň spojencami USA v boji proti teroristickej organizácii Islamský štát. Ankara označuje YPG za teroristickú organizáciu napojenú na Stranu kurdských pracujúcich (PKK), ktorá je v Turecku, kde bojuje za väčšiu autonómiu, zakázaná.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.