Kábul 27. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Rahmat Gul)
 
Pri jednom z víkendových náletov v afganskej provincii Nangarhár mal zahynúť vodca Islamského štátu (IS) v Afganistane Abu Saad Irhábí. Uvádza agentúra Reuters s odvolaním sa na miestne úrady.

Ilustračné foto

V rámci vzdušných a pozemných operácii afganských a zahraničných jednotiek prišlo o život aj ďalších desať príslušníkov teroristickej organizácie IS.
Ofenzíva afgánskych vládnych síl bola namierená na dve bašty islamistov, pričom bolo údajne zničené veľké množstvo zbraní a munície. Propagandistická agentúra AMAKO, ktorá zverejňuje vyhlásenie IS, zatiaľ operáciu nekomentovala.
Podľa guvernéra provincie Nangarhár bol Irhábí už štvrtým vodcu IS v Afganistane, ktorý bol zabitý od júla roku 2017.
Teroristická organizácia Islamský štát začala v krajine pôsobiť pred tromi rokmi a jej bojovníci sú sústredení najmä v provincii Nangarhár pri hranici s Pakistanom. Väčšina Afgancov vyznáva sunnitský islam a do príchodu IS nebolo násilie v tejto ázijskej krajine motivované spormi medzi sunnitmi a šiitmi. Až sunnitský IS sa pri svojich akciách zameral na šiitov.
Islamisti bojujú tiež proti americkým a afganským bezpečnostným silám ako aj proti Talibanu, tieto dve skupiny sú totiž ostro rozdelené v otázkach ideológie, taktiky a vedenia boja. Presný počet bojovníkov Islamského štátu v krajine je ťažké určiť, podľa amerických armádnych odhadov ich ale v krajine pôsobí okolo 2 000.
 
Príspevok Zabili afgánskeho vodcu Islamského štátu Irhábího zobrazený najskôr Hlavné správy.