Madrid 12. septembra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- Noah Berger)

Španielska agentúra pre ochranu údajov (AEPD) nariadila spoločnosti Facebook pokutu vo výške 1,2 milióna eur za porušenie zákonov týkajúcich sa používania osobných údajov používateľov
Ilustračné foto

Agentúra zistila, že sociálna sieť zostavuje, ukladá a využíva informácie o používateľovi na reklamné účely bez predchádzajúceho získania oprávnenia. Spoločnosť Facebook sa naopak ohradila, že “pri všetkej úcte nesúhlasí” s rozhodnutím agentúry a ako plánuje odvolať sa proti pokute.
“Ako sme informovali AEPD, sú to užívatelia, ktorí sa rozhodnú, aké informácie chcú pridať do svojho profilu a zdieľať ich s ostatnými, napríklad s ich náboženstvom,” vysvetľuje sociálna sieť prostredníctvom písomného vyhlásenia s tým, že tieto informácie nepoužíva na zobrazovanie konkrétnych reklám pre svojich používateľov.
Ako teda uvádza denník El País podľa zverejneného rozhodnutia od AEPD, spoločnosť Facebook získala informácie o ideológii, pohlaví, náboženskom presvedčení, o osobných záľubách a navigácii svojich používateľov bez toho, aby najprv získala “jednoznačný súhlas”. Preto sa dopustila dvoch vážnych priestupkov a jedného veľmi vážneho porušenia španielskeho zákona o ochrane údajov, čo znamená dve pokuty vo výške 300 000 eur a tretiu pokutu vo výške 600 000 eur.
Podľa AEPD sú tiež zhromažďované aj ďalšie údaje vyplývajúce z interakcie medzi používateľmi webových stránok a webovými stránkami tretích strán bez toho, aby bolo jasné, ktoré informácie o nich Facebook zhromažďuje a ako sa budú používať.
Osobné údaje používateľov nie sú úplne odstránené, keď už nie sú užitočné na účely, na ktoré boli zhromaždené, ani keď ich používateľ explicitne požiada o ich vymazanie. Keď používateľ sociálnej siete odstráni svoj účet a žiadosti o vymazanie ich údajov, spoločnosť Facebook zachytáva a spracúva údaje ďalších 17 mesiacov prostredníctvom súboru cookie z ukončeného účtu.
Okrem Španielska nariadili spoločnosti Facebook pokuty už minulý rok v Belgicku, vo Francúzsku bola v máji udelená maximálne prípustná pokuta vo výške 150 000 eur za rovnaké porušenia, ktoré teraz požadujú španielske orgány.