Praha/Brusel 30. augusta 2017 (HSP/Foto:TASR-František Iván)

Pred nedávnom vyšla na povrch informácia, že Európa trpí nedostatkom mlieka, masla a iných mliečnych výrobkov čo spôsobí hlavne v období Vianoc výrazne navýšenie cien. Podľa českého europoslanca Petra Macha za túto situáciu je zodpovedné vedenie Európskej únie, ktoré dotáciami platí farmárov za to, aby nedodávali na trh príliš veľa mlieka.
Ilustračné foto

Európa čelí nedostatku mlieka, masla a smotany a v plnej miere sa to ukáže v období vianočných sviatkov. Ceny mliečnych produktov tak budú pokračovať v raste, najmä pred Vianocami. Uviedla to v týchto dňoch jedna z najväčších mliekarenských spoločností na svete, dánska firma Arla Foods.
“Celá Európa zaznamenáva nedostatok smotany, masla a ďalších mliečnych výrobkov. A rastúci dopyt v období Vianoc nebude za žiadnych okolností možné uspokojiť,” povedal šéf Arla Foods, Tuborgh, podľa ktorého práve tento fakt ťahá ceny nahor.
Český europoslanec Petr Mach tvrdí, že za túto situáciu je zodpovedná Európska únia. Zavinila to podľa neho dotáciami, ktoré vypláca  na podporu znižovania produkcie mlieka a mliečnych výrobkov. Informoval o tom portál Byznysnoviny.
Mach poukázal na to, že Európska únia prostredníctvom dotácií na nevyrábanie mlieka obmedzuje produkciu mlieka a mliečnych výrobkov. Preto podľa neho cena masla teraz “stúpa do závratných výšin”.
“Súdruhovia v Bruseli neodhadli dopyt a ponuku. Je to ako v slavnom románe Hlava XXII “,  povedal Mach s tým, že keď úradníci v Bruseli chceli obmedziť výrobu mlieka, aby cena príliš neklesla, “nejako sa zmýlili vo svojich odhadoch a cena masla je teraz na rekordnej úrovni v celej Európe.”
Vlani v septembri vydala EÚ nariadenie na poskytovanie pomoci na zníženie produkcie mlieka. 150 miliónov EUR bolo vyčlenených na zníženie produkcie EÚ o jednu miliardu litrov mlieka ročne. Poľnohospodári dostanú 14 EUR za každých nevyrobených a nedodaných 100 litrov mlieka.
“Keď budete v obchodoch krútiť hlavou nad šialenou cenou masla, spomeňte si na Brusel,“ doporučil Mach občanom.
Samuel Gdovin