Praha 20. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Za pondelkový útok na berlínskych vianočných trhoch môže podľa českého vicepremiéra a ministra financií Andreja Babiša migračná politika nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Babiš to dnes napísal na svojej facebookovej stránke.

Na snímke Andrej BabišNa snímke Andrej Babiš

“Za ten otrasný čin v Berlíne bohužiaľ môže migračná politika nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. To ona dovolila, aby sa migranti dostávali do Nemecka a celej Európy v nekontrolovaných vlnách, bez dokladov, a teda bez znalosti, kto skutočne sú,” napísal podľa spravodajského servera Novinky.cz Babiš.

Minister spomenul, že ide už o niekoľký útok na “Nemcov v ich krajine”. Riešením je podľa neho mier v Sýrii a návrat migrantov do ich domovov.  “V Európe nie je pre nich miesto. Musia počkať v utečeneckých táboroch v Turecku. Migráciu z Afriky zastaviť v Líbyi a dohovoriť pre štáty, z ktorých utekajú, finančnú pomoc, aby neodchádzali zo svojich domovov,” uviedol Babiš.

V pondelok vošiel na vianočné trhy v berlínskej štvrti Charlottenburg kamión, podľa vyšetrovateľov pravdepodobne úmyselne, pričom jeho vodič usmrtil 12 ľudí a ďalších 48 osôb zranil. V kabíne vozidla sa po útoku našlo telo poľského občana – pravdepodobne pôvodného vodiča kamiónu, ktorého páchateľ zavraždil.

Za volantom kamióna mal počas útoku sedieť muž pochádzajúci z Pakistanu, ktorého polícia zadržala. Zadržaného neskôr identifikovali ako 23-ročného Pakistanca Navida B., ten však účasť na útoku od začiatku popieral a polícia ho napokon pre nedostatok dôkazov prepustila.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.