Moskva 6. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Russian Ministry for Emergency Situations)
 
Jednou z príčin tragického výbuchu plynu v ruskom meste Magnitogorsk, ktorý si 31. decembra 2018 vyžiadal 39 obetí na životoch, môže byť popri zlej konštrukcii budovy aj snaha ušetriť na etylmerkaptáne. Ide o látku, ktorá plynu pridáva špecifický silný zápach s cieľom upozorniť na jeho možný únik

Na snímke pohľad na časť poškodeného bytového domu v meste Magnitogorsk

V stredu o tom informovala agentúra Interfax s odvolaním sa na informácie z kanálu “112” na populárnej aplikácii Telegram. Podľa zverejnených informácií, údajne založených na predbežných zisteniach oficiálneho vyšetrovania, mohol nedostatok etylmerkaptánu v plyne zabrániť tomu, aby si obyvatelia domu uvedomili jeho únik.
K ničivým následkom výbuchu mala však prispieť aj skutočnosť, že “desaťposchodový dom bol postavený technológiou využívanou pri výstavbe päťposchodových budov”, čo malo výrazne znížiť nosnosť a odolnosť celej konštrukcie.
Etylmerkaptán je organická zlúčenina so silným a značne nepríjemným zápachom, ktorý človek dokáže zachytiť už pri prítomnosti jednej jeho molekuly na 2.800.000.000 molekúl vzduchu. Podľa Guinnessovej knihy rekordov z roku 2000 tak ide o najintenzívnejšie zapáchajúcu známu látku.
K výbuchu plynu v obytnom dome v Magnitogorsku došlo v skorých ranných hodinách dňa 31. decembra 2018. Výbuch a následné zrútenie časti obytného domu úplne zničili 35 bytov a desať ďalších poškodili. Tragédia si vyžiadala celkove 39 obetí na životoch.
 
Príspevok Za tragickým výbuchom v Magnitogorsku môže byť snaha šetriť zobrazený najskôr Hlavné správy.