Košice 28. septembra 2018 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Vyše päťsto ľudí sa dnes zišlo na zhromaždení pri košickej Dolnej bráne a na pochode po Hlavnej ulici Za slušné Slovensko. Na zhromaždení v úvode organizátori i účastníci potvrdili, že nezabúdajú na vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny. Ich pamiatku si uctili minútou ticha a potom skandovaním hesla Nezabúdame

Účastníci pochodu organizovaného iniciatívou Za slušné Slovensko, na ktoré sa pridali aj vedci zo Slovenskej akadémie vied, iniciatívy Veda chce žiť, Nie je nám to jedno, Iniciatíva slovenských učiteľov, Kultúrny reparát a mimovládne organizácie Chceme veriť v súvislosti s odstúpením vlády SR, ktoré začalo na Námestí SNP a pokračovalo k budove Národnej rady SR. Bratislava, 28. september 2018

Organizátor Ján Gálik pripomenul viaceré kauzy, ku ktorým došlo v poslednom čase. „Nič sa nezmenilo,“ kričali ľudia. Vládu Petra Pellegriniho nepovažujú za slušnú a dôveryhodnú a označili ju za bábkovú vládu.
Búrlivým potleskom privítali na pódiu Zlaticu Kušnírovú, matku zavraždenej Martiny. „Som rada, že sa ľudia pozviechali a pokračujeme v spoločnom boji, ktorý začal Janko. Je na nás, aby sme tento boj doviedli do konca. Nedovoľme, aby nám oligarchovia a mafiáni zobrali Slovensko,“ povedala Kušnírová.
Podľa Jána Gálika zo SAV politici a ministerstvo ponížili vedeckú a akademickú obec ako nikto doteraz.
S plamenným prejavom vystúpil farmár František Oravec z Gyňova neďaleko Košíc. Kritizoval políciu za nečinnosť a poukázal na dianie v poľnohospodárstve. Verejne vyzval riaditeľa košickej krajskej polície Juraja Leška, ktorý predtým šéfoval polícii v Michalovciach, aby policajti neodkladali, ale riešili trestné činy a možné podozrenia z rôznych nekalých praktík a prepojení medzi niektorými subjektmi podnikajúcimi nielen v agrosektore.
S transparentom Neodchádzame sa účastníci so svietiacimi mobilmi vybrali na tichý pochod po košickej Hlavnej ulici.
Zhromaždenie a pochod Za slušné Slovensko sa konal aj v Banskej Bystrici. Zúčastnilo sa na ňom niekoľko stoviek ľudí. Skandovali heslá: Dosť bolo Smeru! Tiché zhromaždenie zakončila štátna hymna.
 
Vláda sa snaží situáciu normalizovať a pomaly nás otupiť, neodchádzame, zaznelo v prejavoch
Zhromaždenie Za slušné Slovensko otvorila pred Národnou radou SR Dorota Nvotová a Jakub Ursíny piesňou Len on z muzikálu Peter a Lucia, ktorú venovali zavraždenému investigatívnemu novinárovi Jánovi Kuciakovi. Následne organizátori pochodu Karolína Farská a Juraj Šeliga spomenuli prvé protestné stretnutie po vražde novinára a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Šeliga poďakoval vyšetrovateľom, ktorí na odhaľovaní vraždy pracujú. Dodal však, že je kľúčové poznať objednávateľa vraždy, “kľúčové pre charakter Slovenska, či budeme štát, kde vládne právo, alebo mafia”. Kuciak podľa neho poukazoval na prepojenie mafie na vládne špičky a ako sa korupčné kauzy zametajú pod koberec. Premiér Peter Pellegrini sľuboval, že obnoví dôveru ľudí v štátnu moc. “Po šiestich mesiacoch ukázal, že nedokáže zmeniť nič. Vláda sa snaží situáciu normalizovať a pomaly nás otupiť, aby sa medzi nami rozšírila ľahostajnosť,” dodal Šaliga.
Bývalá reportérka, kolegyňa Kuciaka a dnes riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková si zaspomínala na deň, keď sa dozvedela o Kuciakovej vražde. Ako dodala, odvtedy sa veľa zmenilo. Odstúpili premiér Robert Fico, minister vnútra Robert Kaliňák aj vedenie polície. Tí, o ktorých písal Kuciak sú buď vo väzbe, alebo idú pred súd. Polícii sa podarilo chytiť možných vrahov Jána a Martiny a Petková podľa vlastných slov uvažovala, či má význam dnešné zhromaždenie. Ako dodala, má. Pretože nie je potrestaný objednávateľ vraždy, ani tí, o ktorých Ján písal. Vláda sa chystá zabetónovať policajného prezidenta vo funkcii, bývalí policajní funkcionári sú v iných vysokých funkciách a to je podľa Petkovej výsmech ľuďom. Je presvedčená, že len tlak ulice to môže zmeniť. “Chcem vedieť, kto si objednal vraždu, chcem fungujúci právny štát, chcem dôveryhodnú koalíciu, chcem politickú kultúru, kde vyvodenie zodpovednosti neznamená inú dôležitú funkciu,” dodala na záver.
Scenárista a humorista Ján Gurdulič spomenul, že pred 20 rokmi voľby zastavili potláčanie demokratických princípov a právneho štátu a hlavne odstavili od moci Vladimíra Mečiara. “V posledných mesiacoch sa však história začína opakovať. Táto vláda má svoj únos má aj svoju vraždu,” povedal davu. Podľa neho sme čakali po vražde novinára zmenu, veľkú a radikálnu. Zostalo rodinkárstvo, kšefty, klamstvo a zametanie vecí pod koberec. “Dostali sme výsmech farmárom, kauzu únosu vietnamského občana cez Slovensko, podkurovanie xenofóbii, zabetónovanie “našich ľudí” vo funkciách”. Predsedom vládnych koaličných strán Robertovi Ficovi, Andrejovi Dankovi a Bélovi Bugárovi odkázal, že “nikam neodchádzame”. Opozičné strany zasa Gurdulič vyzval, “aby dospeli a zamysleli sa nad tým, čo je podstatné, vykašlali sa na nezmyselné prekrikovanie, sadli si za rokovacie stoly a vytvorili silu, za ktorú sa ľudia nebudú hanbiť postaviť”.
Šeliga na záver zhromaždenia povedal, že táto krajina patrí nám a my si ju krok za krokom zoberieme späť, lebo ju máme radi. Zhromaždenie Za slušné Slovensko ukončila hymna v podaní speváka kapely Korben Dallas Juraja Benetina.
 
Príspevok Za “slušné Slovensko” pochodovalo v Košiciach vyše 500 ľudí zobrazený najskôr Hlavné správy.