Bratislava 27. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)
 
Požiadavkou pochodu Za Slušné Slovensko je výmena vlády, keďže vláda Petra Pellegriniho podľa Šeligu nič neurobila, aby obnovila dôveru v štátnu moc, nezávislosť polície, prokuratúry, súdnictva

Na snímke zástupcovia z iniciatívy Za slušné Slovensko sprava Juraj Šeliga a Karolína Farská

Plánovaný pochod Za slušné Slovensko sa v piatok uskutoční. Informovali o tom prostredníctvom tlačovej správy Juraj Šeliga a Karolína Farská z iniciatívy Za slušné Slovensko. Zároveň vyjadrili vieru v to, že dnešný ranný zásah polície bude skutočne viesť k dolapeniu páchateľa vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. “Musíme však stále pripomínať, že aj podľa vyšetrovateľov išlo o vraždu na objednávku, preto je pre verejnosť úplne kľúčové poznať meno objednávateľa vraždy. Ján a Martina boli zavraždení preto. že Ján písal o prepojení mafie a vládnych politikov. Stále sa musíme pýtať, kto túto vraždu objednal, prečo musel byť Ján umlčaný?” píšu v tlačovej správe.
Podľa nich je spoločný tlak potrebný až do momentu odsúdenia vraha a hlavne objednávateľa tejto vraždy. “Poznanie mien tých, ktorí objednali vraždu investigatívneho novinára, ktorého chceli umlčať, je kľúčové pre charakter Slovenska ako slobodného a demokratického štátu, kde vládne právo a nie mafia,” dodali Šeliga a Farská.
Pochod Za slušné Slovensko sa uskutoční v piatok po dlhšej prestávke v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach. V Bratislave sa pochod začne na Námestí SNP o 19:00 a pokračovať bude smerom k budove Národnej rady SR. Keďže sa uskutoční už za tmy, ľudí vyzvali, aby si doniesli baterky, zapaľovače či lampáše a ukázali tak, že „svetlo vždy porazí tmu“. V Banskej Bystrici a Košiciach organizátori ešte detaily pochodu dolaďujú a budú o nich včas informovať.
Požiadavkou pochodu Za slušné Slovensko je výmena vlády, keďže nová vláda premiéra Petra Pellegriniho podľa Šeligu nič neurobila, aby obnovila dôveru v štátnu moc, nezávislosť polície, prokuratúry, súdnictva. Vláda nie je schopná dohodnúť sa na voľbe ústavných sudcov a policajného prezidenta, vznikajú nové kauzy a škandály, napríklad podozrenie z účasti Slovenska na únose vietnamského občana do Vietnamu. Za slušné Slovensko v tejto súvislosti vyzvalo predsedu koaličnej strany Most-Híd Bélu Bugára, aby zo súčasnej vlády odišiel. „Týmto pochodom chceme jasne ukázať politikom, že sme nikam neodišli, že stále trváme na vyšetrení vraždy Jána a Martiny a že stále chceme dôveryhodnú vládu. Tento pochod je apelom na pána Bugára, ktorý dnes jediný politicky drží túto koalíciu,“ vyhlásil Šeliga.
K organizácii pochodu sa tentokrát pridali aj vedci zo Slovenskej akadémie vied z iniciatívy Veda chce žiť, študentská iniciatíva Nie je nám to jedno ako aj mimovládne organizácie združené v zoskupení Chceme veriť. „Po výmene vlády sa nič zásadné nezmenilo, rozklad inštitúcií pokračuje a vládne nominácie naznačujú, že kontinuita Roberta Fica a Kaliňáka je tu stále prítomná,“ vyhlásila Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play. Podporu pochodu vyslovil za slovenských farmárov z východu Slovenska aj František Oravec, podľa ktorého problémy so šikanou na ich vlastnej pôde pokračujú a pokračuje aj nejasné rozdeľovanie dotácií na pôdu. K pochodu sa pripojila aj Iniciatíva slovenských učiteľov a iniciatíva Kultúrny reparát.
 
Príspevok Za Slušné Slovensko: Pochod aj tak bude, chceme výmenu vlády zobrazený najskôr Hlavné správy.