Bratislava 5. novembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Iniciatíva Za slušné Slovensko, ktorá podporuje konkrétnych politických kandidátov, a študentská iniciatíva Nie je nám to jedno žiadajú rektorov a dekanov slovenských univerzít, aby udelili študentom na piatok 9. novembra rektorské alebo dekanské voľno, prípadne skrátili alebo preložili vyučovanie tak, aby študentom uľahčili cestovanie do svojich domovov na komunálne voľby.

Na snímke Juraj Šeliga

 
Iniciatívy rovnako apelujú na rektorov a dekanov, aby z titulu svojej akademickej autority vyzvali študentov k účasti na voľbách. „Štatistiky na Slovensku ukazujú, aká je nízka volebná účasť prvovoličov a mladých voličov. Veríme, že jednou z úloh akadémie je vychovávať k zodpovednému občianstvu, ktoré sa okrem iného prejavuje i účasťou na voľbách. Tento náš apel prosíme nevnímajte, ako snahu lobovať za konkrétnych kandidátov, naopak je to apel k tomu, aby sme urobili všetko preto, aby študenti prišli a volili zodpovedne a podľa svojho najlepšieho presvedčenia,” píše sa v liste, ktorý iniciatívy zaslali rektorom a dekanom.
Akadémia bola podľa iniciatív vždy citlivým strážcom demokracie a slobody. „Nie je väčšieho sviatku pre demokraciu ako voľby, preto veríme, že aj týmto krokom a gestom prispejete k tomu, aby čo najviac mladých ľudí z rôznych kútov Slovenska mohlo v pokoji docestovať domov a voliť v komunálnych voľbách,” vysvetlili za iniciatívy Juraj Šeliga a Juliána Horváthová.
Iniciatíva Za slušné Slovensko však nie je apolitickým zoskúpením. V tohtoročných komunálnych voľbách podporuje konkrétnych kandidátov. Svoju podporu vyjadrila kandidátovi na primátora Bratislavy Matúšovi Vallovi, kandidátovi na primátora Nitry Marekovi Hattasovi a kandidátovi na primátora Žiliny Petrovi Fiabánemu. Vysvetľuje to tým, že títo kandidáti sa prihlásili k ich vízii Slušné mestá a obce Slovenska.
Po vyjadreniach predstaviteľov Za slušné Slovensko neskrývali rozčarovanie predseda Trnavského samosprávneho kraja (TSK) Jozef Viskupič (OĽaNO) rovnako ako jeho spolustraníci Igor Matovič, Veronika Remišová či Gábor Grendel. Kriticky sa vyjadril aj predseda KDH Alojz Hlina.
“Mrzí ma, že ľudia z námestí (sám som opakovane na námestiach bol) boli zneužití. Mrzí ma, že do boja o starostovské a primátorské posty zasahuje kádrovanie podla “slušnosti za Slovensko”. Špeciálne pri komunálnej politike je to hrozne nefér. Obdivujem mnohých starostov a primátorov, ale aj obecných a mestských poslancov, ktorí takmer ako dobrovoľníci (za symbolický peniaz) formujú verejný záujem a riešia cesty, chodníky, škôlky, základne školy, športoviská, osvetlenie, parkovanie atď.”

“Nie už nemôžem byť a nie som Za slušné Slovensko,” napísal v tom čase Viskupič.
Pre niektorých prekvapivo komentoval túto aktivitu politický komentátor Dag Daniš: zo Slušného Slovenska “sa stáva politická PR agentúra a slečna Farská poradí, koho voliť”. Ukazuje sa, že mladí ľudia z tejto iniciatívy sú už skutočne bez akejkoľvek kritickej sebareflexie.

 
Príspevok Za slušné Slovensko, ktoré podporuje konkrétnych kandidátov, žiada rektorov a dekanov, aby udelili študentom na piatok pred voľbami voľno zobrazený najskôr Hlavné správy.