Bratislava/Komárno 16. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)
 
Hnutie Za slušné Slovensko si na september rezervovalo námestia viacerých miest a opäť vyzýva na protesty proti vláde kvôli stále nevyšetrenému prípadu vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice, ako aj kvôli nevyšetrenému únosu vietnamského podnikateľa. Podľa lídrov hnutia Juraja Šleigu a Karolíny Farskej je teraz nevyhnutný odchod ministerky vnútra Denisy Sakovej a potom vypísanie predčasných volieb.

Na snímke zástupcovia z iniciatívy Za slušné Slovensko sprava Juraj Šeliga a Karolína Farská počas tlačovej konferencie, na ktorej predstavili troch kandidátov do komunálnych volieb

Hnutie tento týždeň na sociálnej sieti uviedlo, že v septembri bude aj po udalostiach súvisiacich s únosom Vietnamca pokračovať v protivládnych protestných zhromaždeniach.
“Súčasná koalícia nerobí nič preto, aby ukázala, že si váži dôveru ľudí. Ani jedna z našich dvoch požiadaviek nie je splnená. Vražda Jána a Martiny stále nie je vyšetrená. Táto vládna koalícia odmieta prevziať morálnu a politickú zodpovednosť za únos vietnamského občana cez naše územie,” uviedli “slušní” vo vyhlásení na Facebooku.

“Občiansky hlas na námestiach je preto opäť potrebný. Nevzdávame sa a v septembri budeme opäť spoločne volať po slušnom a spravodlivom Slovensku.”

 

 
Za slušné Slovensko v utorok v Komárne organizovalo diskusiu s občanmi o súčasnej situácii na politickej scéne. Hlavní organizátori Juraj Šeliga, Karolína Farská si prizvali novinára Aktualít Mareka Vagoviča a hovorili o tom, že pokračovanie súčasnej vlády je neprípustné. Informoval o tom portál Parlamentné listy.
Karolína Farská v diskusii povedala, že kauzou únosu Vietnamca z Nemecka sme sa vrátili do čias, keď uniesli syna prezidenta Michala Kováča a zabili Róberta Remiáša. Štátne orgány sa podľa nej vyhovárajú na to, že Vietnamec bol na území Slovenska krátko a preto sme až tretí v poradí v tejto kauze.
“Akokoľvek dlho bol Vietnamec spolu s jeho únoscami v Nemecku alebo Česku, nepomáhali im pri preprave dotyčnej osoby štátne orgány daného štátu. Myslím si, že jeden pohľad na vec je ten, že treba danú kauzu vyšetriť a nevynášať predčasné závery, ale nejde iba o našu vec ako v prípade Jána a Martiny, že ide o kauzu čisto slovenskú, ale únos rieši aj nemecká strana. Je to vec, ktorá nás opäť posunula dozadu,“ uviedla Farská s tým, že je otázkou pre politikov v koalícii, či chcú v takejto vláde pokračovať.
Podľa Mareka Vagoviča z portálu aktuality.sk sme v súčasnosti svedkami vážnej politickej krízy, no jej výsledok sa v tejto chvíli nedá odhadnúť. Dodáva, že možnosť, že únos vyústi až do predčasných volieb, je pomerne reálna.
 

 
Juraj Šeliga súhlasil s predrečníkmi a dodal: “Ide o obrovskú medzinárodnú hanbu o to viac, že Nemecku, nášmu najväčšiemu strategickému partnerovi, čo sa týka vývozu a pracovných príležitostí, sme sa otočili chrbtom. Štátne orgány únosu nezabránili, čo znamená, že sú úplní babráci,“ tvrdí Šeliga. Podľa neho nie je možné, aby vietnamská tajná služba uniesla človeka a následne nasadla do nášho vládneho špeciálu bez daného človeka a prešli letiskovou kontrolou. Existuje však aj horší scenár a to, že tieto kroky urobili vedome.
Šeliga vyzval k vyvodeniu politickej zodpovednosti, pričom mal na mysli hlavne koaličnú stranu Most-Híd. Podľa neho to vyzerá tak, že za každou kauzou na Slovensku je Smer. “V tomto Bugár aj Danko zlyhávajú, že nechcú predčasné voľby, ale robia okolo toho povedzme tancovačku. Hlavne nie sú ochotní zatlačiť na Smer a zobrať mu ministerstvo vnútra,“ dodáva. Podľa neho je úroveň správania sa politikov na úrovni 90. rokov, čo je neprijateľné a verí, že príde k predčasným voľbám.
Ak by sa naozaj uskutočnili predčasné voľby, príde podľa Šeligu skutočný boj po páde vlády. “Pretože úspešné predčasné voľby sú vtedy, ak sa skončia dobre, a teda, že príde zmena,” uviedol Šeliga.
V nedávnom rozhovore pre Aktuality.sk Šeliga doplnil, že podľa neho Slováci nenechajú bez povšimnutia kauzu únosu vietnamského občana. Kritici vládnej koalície si už pre demonštráciu na september zarezervovali námestie. “Ja chcem veriť tomu, že príde k predčasným voľbám. Že to padne. Chcel by som byť až taký veľký optimista, že tomu pomôže aj pán Bugár,“ povedal Šeliga.
Predstavitelia Smeru-SD podľa Šeligu neukázali žiadnu sebareflexiu a namiesto zodpovednejšieho vládnutia šíria konšpiračné teórie.
Marek Vagovič si tiež myslí, že slovenská strana o celom incidente vedela. Poukázal na bývalého poradcu Roberta Fica pána Quanga. Ako však dodáva, je zvedavý, či sa naplno rozbehne vyšetrovanie aj na slovenskej strane. “Myslím si, že odchod Denisy Sakovej z postu ministerky vnútra je nevyhnutné minimum.“ Kým na začiatku sa zdalo, že s vecou nemá nič spoločné, vývoj v kauze ukázal, že aj ona tam mala kľúčových mandátov.”
Aktuality dodávajú, že prieskumy verejnej mienky ukazujú, že po prípadných voľbách by bolo možné vytvoriť vládu bez Smeru-SD aj strany Mariána Kotlebu, ktorá je doposiaľ v izolácii. “Musela by však vzniknúť široká koalícia opozičných strán SaS, OĽaNO, Sme rodina a nateraz mimoparlamentnej KDH, ku ktorým by sa pridal Most-Híd, alebo SNS.”
 
Príspevok Za slušné Slovensko chce kvôli únosu Vietnamca pád vlády, minimálne však odchod Sakovej. V septembri zorganizujú ďalšie protivládne protesty zobrazený najskôr Hlavné správy.