Bratislava 30. decembra 2018 (HSP/FranceSoir/Foto:Pixabay)
 
Podľa štúdie uverejnenej 5. decembra je predčasná puberta u mladých dievčat spojená s látkami nachádzajúcimi sa v kozmetike. Táto zmena hormonálnej rovnováhy sa uskutoční už v maternici

Ilustračné foto

Táto štúdia sa pridala do dlhého zoznamu štúdií, ktoré bijú na poplach a upozorňujú obyvateľstvo na  možné vplyvy určitých látok na hormonálne zmeny. Americkí vedci dali do súvisu niektoré látky obsiahnuté v kozmetických výrobkoch a predčasnou pubertou u mladých dievčat.
Štúdia bola robená na Univerzite Berkeley v Kalifornii a publikovaná bola v časopise Human Reproduction utorok 5. decembra 2018. Štúdia bola robená s 340 pármi matiek a ich detí zaradených do štúdie začiatkom roku 2000.
Vedci merali expozíciu matiek na určité ftaláty počas tehotenstva. Zvlášť bol sledovaný monoftalát (MEP), triclosan (TCS) a 2,4-dichlórfenol (2,4-DCP).
MEP sa často nachádza v parfumovaných výrobkoch alebo mäkkých plastoch. TCS je prítomný v niektorých mydlách, detergentoch alebo zubných pastách a 2,4-DCP je získaný z degradácie TCS.
Výskumníci následne sledovali deti narodené týmto ženám až do puberty.
Zistilo sa, že dvojnásobne vyššia expozície matky na MEP mala vplyv na ochlpenie ohanbia u dievčat. Bolo skoršie v priemere o 1,3 mesiaca. Ostatné dve látky (TCS a 2,4-DCP) spôsobili predčasnú menštruáciu takmer o jeden mesiac u dievčat, ktorých matky boli počas gravidity vystavené dvojnásobnému pôsobeniu týchto látok.
Nie je to prvýkrát, čo štúdia ukázala, že určité látky spôsobujú zmenu hormonálnej rovnováhy u ľudí. Odborníci z nemocnice Robert Debré v Paríži dospeli k tomuto záveru v máji 2017.
Katarína Hlásniková
 
 
Príspevok Za predčasnú pubertu môžu určité látky v kozmetike zobrazený najskôr Hlavné správy.