Berlín 18. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Gero Breloer)
 
Fulbrightova nadácia v utorok oznámila, že tohtoročnú Cenu Williama Fulbrighta za medzinárodné porozumenie dostane nemecká kancelárka Angela Merkelová, informovala agentúra AP

Na snímke Angela Merkelová

Nadácia so sídlom vo Washingtone sa rozhodla Merkelovú oceniť za jej “pozoruhodné a súcitné vedenie i silnú oddanosť vzájomnému porozumeniu, medzinárodnej spolupráci a mieru”.
Merkelová, ktorá zastáva post nemeckej kancelárky od roku 2005, sa výrazne angažuje aj v diplomatických snahách o riešenie kríz v Európe i v iných častiach sveta. Kancelárka v roku 2015 umožnila vstúpiť do Nemecka veľkému počtu žiadateľov o azyl, čo je považované za jedno z jej najkontroverznejších rozhodnutí.
Magazín Time jej v roku 2015 udelil titul Osobnosť roka. Harvardská univerzita nedávno oznámila, že Merkelová na jej pôde na budúci rok prednesie reč k absolventom.
Fulbrightovu cenu si kancelárka slávnostne prevezme v Berlíne 28. januára.
Ocenenie je pomenované po bývalom americkom senátorovi Jamesovi Williamovi Fulbrightovi, ktorý svojou činnosťou 30 rokov ovplyvňoval americkú diplomaciu a bol aj poradcom prezidenta USA Billa Clintona.
 
Príspevok “Za pozoruhodné a súcitné vedenie”: Merkelová dostane Fulbrightovu cenu za medzinárodné porozumenie zobrazený najskôr Hlavné správy.