Londýn/Budapešť 18. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/MTI-Zsolt Szigetvary)

Na 65. schôdzke Parlamentného zhromaždenia NATO (PZ NATO) v Londýne zvolili za podpredsedu tejto inštitúcie bývalého kandidáta na post premiéra z Maďarskej socialistickej strany (MSZP) Attilu Mesterházyho. Podľa spravodajského servera Infostart.hu o tom v piatok informovala MSZP

Na snímke Attila Mesterházy

Delegáti PZ NATO sa zaoberali aj situáciou po zásahu Turecka v Sýrii. Maďarskí socialisti v tejto súvislosti podotkli, že prvý maďarský politik mohol obsadiť post podpredsedu PZ NATO v čase, keď jediným a izolovaným podporovateľom tureckej invázie spomedzi členských krajín NATO a Európskej únie (EÚ) je maďarský premiér Viktor Orbán a jeho vláda.

Mesterházy, ktorý bol v období rokov 2010-2014 predsedom MSZP, zastáva od roku 2018 aj funkciu predsedu frakcie socialistov v PZ NATO.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok v Baku vyjadril vďaku maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za to, že podporuje Turecko. Politici sa na dvojstrannom rokovaní stretli v rámci regionálnej konferencie krajín s turkickou identitou v azerbajdžanskom hlavnom meste.

Opozičná maďarská strana Demokratická koalícia (DK) v utorok popoludní vydala vyhlásenie, ktorým protestovala proti tomu, že Orbán otvorene podporuje “krutého diktátora, ktorý svojimi vojnovými opatreniami nesie zodpovednosť za smrť ľudí”.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj