Sýria 15. februára 2018 (HSP/X-true.info/Foto:Screenshot:YouTube)

Portál X-true.info tvrdí, že za fejkovými informáciami o smrti takmer 200, prípadne 600 príslušníkoch ruskej skupiny Vagner v Sýrii stoja ukrajinské zdroje.
Ilustračné foto

Ukrajinci sa rozhodli zniesť zo sveta celý batalión ruských žoldnierov z Vagnera. Dokonca sa publikovali nahrávky “rozhovorov ruských vojakov”, ktoré tvrdia, že Američania zlikvidovali takmer 600 členov skupiny Vagner. Pritom informácie, ktoré Ukrajinci zverejňujú a ktoré sa potom ďalej šíria sú nepresné a odvolávajú sa na zdroje typu “počul som, jeden z mojich známych mi povedal a pod.”
Počet mŕtvych sa postupne geometricky zvyšoval. Prvotná informácia zo sýrskych zdrojov hovorila o útoku na prosýrskych bojovníkov, ktorých zahynulo 20, neskôr sa ich počet zvýšil na 100 a Ukrajinci zo Sýrčanov jednoducho urobili Rusov. Dokonca Rusov, ktorí predtým bojovali na Donbase. Ukrajinci sa tešia, tejto verzii plne veria. V pozadí šírenia tejto fejkovej správy stojí aj  skupina Conflict Intelligence Team, ruskojazyčný analóg britskej Bellingcat, ktorú vytvoril bývalý hlavný programátor Navaľného Ruslan Levivov v roku 2014. Skupina CIT sa špecializovala už v roku 2014 na zločiny ruských vojakov na Ukrajine, neskôr publikovali materiály typu, “Zodpovednosť Ruska za chemické útoky v Sýrii”, či “Prečo nemôže Asad nikdy zvíťaziť” a podobne.
Argumenty CIT typu, “nebýva dymu bez ohňa”, či “národ musí poznať pravdu” a vydávať ich za dôkazy nie je potrebné ďalej komentovať. Celá iniciatíva CIT a ukrajinských serverov je súčasťou informačnej vojny. Dokonca aj Washington Post, ktorý hovorí o leteckom útoku voči Rusom sa odvoláva na nejakého kurdského veliteľa Hassana, ide však o prezývku, presná identita kurdského zdroja nie je známa. Kurdi sú na americkej strane, takže je zrejmé, že nebudú spochybňovať americké vyhlásenia, ktoré sú súčasťou informačnej vojny.
O čom sa snažia v kauze o likvidácii skupiny Vagner v rámci informačnej vojny Rusov presvedčiť?
Snažia sa Rusov presvedčiť, že na veliteľský bod Kurdov, ktorý sa nachádzal v blízkosti naftových polí zaútočilo minimálne 5 rôt ruských žoldnierov z Vagnera, to znamená celý batalión.
Vagnerovci však nebojujú v Sýrii v zostave bataliónov. Bojujú na úrovni čiat v sýrskych oddieloch. Čata poradcov z Vagnera dokáže výrazne zvýšiť účinnosť a morálku sýrskeho bataliónu. Ukrajinci tvrdia, že Vagnerovci do útoku zapojili aj 2 roty vlastných tankov a adekvátny počet BTR. Takže spolu 20 ruských tankov (3-4 muži) a 20 BTR (9 mužov v 1BTR). To znamená, že ak Vagnerovci išli v kolóne (20-30 m rozostupy), na Kurdov smerovala minimálne 1 km dlhá kolóna ruských tankov a BTR. K tomu ešte nákladné autá so zásobami, pohonnými hmotami a strelivom, medici a radisti.
Následne podľa šíriteľov týchto fejkových správ vyzerala situácia nasledovne: Ruská kolóna sa presunula až do vzdialenosti cca 300 metrov od kurdského veliteľského bodu a tam uvideli americkú zástavu, čo ich asi bolestne zasiahlo a prinútilo zastaviť v otvorenom teréne. (Asi sa ruskí velitelia americkej zástavy zľakli a ich bojový zápal vyprchal).  No a ďalší postup je nasledovný prileteli 4 americké vrtuľníky a zničili celú ruskú skupinu, všetky tanky a transportéry, pričom podľa najprehnanejších správ zabili až 600 ruských vojakov.
To už nepotrebuje žiaden komentár. Ruskí dôstojníci z Vagnera sa zastavia a čakajú, kým ich 4 vrtuľníky zlikvidujú, 4 vrtuľníkom sa neminie strelivo, rovnako ako sa nikdy neminulo strelivo Chuckovi Norrisovi a dokážu 4 hodiny lietať bez doplnenia paliva v bojovom priestore. Ak majú Američania takéto vrtuľníky, ako mohli prehrať vojnu vo Vietname a nedokážu zvíťaziť v Afganistane?
No a najzábavnejšia je tá časť o tom, ako sa Rusi zastavili, pretože vo vzdialenosti 300 metrov uvideli americkú zástavu nad kurdskými pozíciami a tá zastavila ich postup. To je scenár ako z Hollywoodu, alebo si naozaj niekto takto stupídne dokáže predstavovať začiatok 3. svetovej vojny?
Fakty sú úplne iné. Sýrčania sa snažili vytlačiť Kurdov z oblasti, do bojov sa zapojili členovia sýrskej armády, skupina Bakr a afgánski šíti z brigády Fatimijon. V radoch sýrskych jednotiek bojujú aj vojenské družstvá z ruských žoldnierov, čo už bolo raz spomenuté. Na uvedené jednotky zaútočili potom 4 americké vrtuľníky, ktoré postup týchto skupín zastavili, útoky však netrvali štyri hodiny. Straty sa nevyhli ani ruským Vagnerovcom (oficiálne od konca januára 2018 zahynuli v Sýrii 4 Vagnerovci).
Na strane sýrskych vládnych vojakov však môžu bojovať aj iní ruskí občania, najatí napr. sýrskou žoldnierskou agentúrou, ich vojenskú činnosť však Moskva neriadi. (Moskva využíva služby Vagnera a ISIS Hunters).