Doneck 8. januára 2018 (HSP/Politexpert/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)

Ruský vojenský expert Vladimir Anochin na portáli Politexpert venoval svoju pozornosť nedávnej udalosti, ktorá sa odohrala na frontovej línii v Donecku. Gruzínski dobrovoľníci z “Gruzínskeho bataliónu, ktorý boli súčasťou 54 ukrajinskej brigády opustili svoje bojové pozície, pričom označili ukrajinských dôstojníkov za nekompetentných a spochybnili ich vojenskú odbornosť. Podľa Anochina ide o výstražný zvonček pre kyjevskú juntu, pretože nasledovať Gruzíncov môžu aj iné dobrovoľnícke batalióny pod vedením ukrajinských dôstojníkov.
Ilustračné foto

Podľa Vladimíra Anochina odchod Gruzíncov otriasol bojovou morálkou Ukrajincov a nasledovať bude zvýšený počet dezercií. Ukrajinská armáda hladuje, zaoberá sa marodérstvom a medzi jednotlivými jednotkami vládne napätie. Toto napätie je markantné najmä vo vzťahoch regulárnej armády a rôznych nacistických zoskupení typu Pravého sektora, alebo Azova, Pravý sektor a Azov majú lepšie zásobovanie ako regulárna armáda a na frontovej línii sa často regulárne ukrajinské jednotky s ukrajinskými nacistami ostreľujú.
Ukrajinská armáda nemá vysokú bojovú morálku a ani úroveň. Niektoré jednotky získali výcvik od amerických inštruktorov a sú vysoko motivované, iné jednotky však majú veľmi slabú úroveň a takisto viazne ich zásobovanie. Odchod Gruzíncov však vnímajú ukrajinskí vojaci veľmi emotívne. Ukrajinci na jednej strane chápu, že Gruzínci sú dobrovoľníkmi, na druhej strane si však kladú otázku – Čo to znamená, že Gruzínci odchádzajú, je to príznak rozkladu?
Od otázok takéhoto typu už nie je veľmi ďaleko k tvrdeniam typu “Prečo máme prelievať svoju krv, nech ju idú prelievať páni z Kyjeva”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.