Bratislava 16. marca 2018 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

Tak sa po týždni opäť dnes vydajú na námestia na celom Slovensku zástupy dobrých a statočných ľudí (bez irónie), aby protestovali proti zlým politikom. A majú úplnú pravdu, politici kradnú, klamú, zavádzajú. Chcieť aby zlí politici odišli, to je nesporne dobrý nápad.

Matketingovým heslom protestných pochodov je “slušnosť”

Teda bol by. Keby tu nebol jeden problém. A síce, že na ich miesto prídu… zase len politici. Lebo netreba mať absolvovanú fakultu politológie, aby človek pochopil, že keď žiadame, aby jedni politici odišli, v podstate to znamená, že chceme, aby ďalší politici prišli. A ako už bolo povedané vyššie, politici kradnú, klamú, zavádzajú.
Tak sa pozrime, koho si ulica pýta. Kto prichádza na slovenskej politickej scéne do úvahy ako reálna alternatíva, aby nahradil doterajšiu garnitúru? A keby títo ľudia prišli, bolo by to pre Slovensko lepšie či horšie?
Okrem neznámych drobných strán a strán dnešnej vládnej koalície, ktorú chce ulica odvolať za to, že, ako je písané vyššie, kradne, klame, zavádza, tu máme len týchto zopár konkrétnych alternatív:
OľaNO/NOVA – strana, ktorú najhlasnejšie počuť, že chce ísť k moci. Strana, ktorá by sa mohla volať Úsmev. Lebo jej líder toho narozprával už toľko, že v podstate je možné buď sa nad tým len pousmiať, alebo tomu všetkému veriť. Ale s tými, čo tomu veria, sa radšej nehádať, lepšie je sa usmiať.
Sloboda a solidarita – strana, ktorá sa pasuje do roly experta na ekonomiku. Ako nekompromisní liberáli hovoria o zlepšení podnikateľského prostredia, čím myslia na minimum zredukovať príjmy do štátneho rozpočtu. Žiadne gastrolístky, žiadne minimálne mzdy, žiadne bariéry na predaj poľnohospodárskej pôdy, žiadny zákaz predaja potravín po záručnej dobe, atď. Štát s ešte nižšími prostriedkami na všetko, čo je vo verejnom záujme: školstvo, sociálnu sféru, infraštruktúru, údržbu, zdravotníctvo… Ak v krajine, kde domáce obyvateľstvo je len chudobným podnájomníkom, sa ľuďom z toho mála ešte viac uberie, tak to bude naozaj celkom slušná katastrofa. Posledný zhasne.
Sme rodina – Boris Kollár. Hnutie, ktorého líder sa stal politikom, lebo sa už nemohol nečinne dívať na to, ako iní politici kradnú, klamú a zavádzajú. Vzbudzuje dojem, akoby si toho popri svojich desiatich deťoch nestihol o fungovaní štátu príliš veľa naštudovať. Výsledkom je nudný amatérsky politický gýč.
KDH. Možno by to nemuselo byť najhoršie. Ale s Hlinov v čele, ktorý bol už v niekoľkých stranách aj jednu založil? Je nečitateľný a jeho kresťanstvo sa zdá byť také proforma.
SMK. Strana, ktorá bola vždy úzko zameraná na svoje lokálne pôsobenie, a ktorá by možno mohla byť dobrou matkou svojej menšine, ale vždy bude len macochou väčšinovému národu.
(Vo výpočte alternatív som vynechal Kotlebovu ĽSNS, to pre taký naozaj veľmi neurčitý pocit, že tí ľudia, ktorí dnes prídu na majdan, nie sú tí, ktorí by si želali ako alternatívu práve stranu ĽSNS.)
Kto z nich? Vybrali ste si? Ja, žiaľ, nie. Prosím, to čo píšem, je samozrejme subjektívne. Viem že je veľmi kontroverzné, takto jednou vetou paušálne vybaviť strany a hnutia, kde v každej je veľa talentovaných ľudí, odborníkov a často aj vlastencov. Ide mi ale o to, aby sme posudzovali veci z nadhľadu, realisticky, ako celok. Vládnutie Roberta Fica mnohí hodnotia ako obdobie, keď sa veľa kradlo, klamalo, zavádzalo, málo sa urobilo a pozícia obyčajného človeka sa v skutočnosti skôr zhoršovala (tak ako všade v okolitých krajinách). Bolo to však obdobie stability. Akej-takej. Prosím, nie som Ficov priaznivec, ale toto nikto nemôže spochybniť.
Politici kradnú, klamú, zavádzajú. Ak sa vymenia, to isté budú robiť aj tí noví – o tom, žiaľ, niet pochýb. Či viac alebo menej ako títo dnešní, to je otázka. Ale zatiaľ nič z toho, čo sa rysuje ako alternatíva, nevzbudzuje väčší pocit šance na dlhodobú stabilitu a prosperitu ľudí žijúcich na Slovensku.
Čo dnes povie ulica na udalosti ostatných dní? Je daždivé počasie, koľkí statoční sa premôžu a v dobrej viere prídu? Aj ten, kto s nimi nesúhlasí, nemal by spochybňovať ich konanie, pretože je úprimné a pramení z pocitu zodpovednosti (to sa samozrejme netýka tých, ktorí sú za to platení).
Situácia je predsa len iná ako pred týždňom: vtedy boli na väčšine transparentov výzvy, aby Fico a Kaliňák odstúpili. To sa už stalo, takže čo bude na transparentoch dnes? Bude tam napríklad nápis „Slušné Slovensko nemôže mať na čele úžerníka Kisku“? Prezident totiž novú situáciu schválil, takže je od tejto chvíle za ňu spoluzodpovedný. Proti komu sa teda džihád za slušné Slovensko obráti tentoraz?
Ivan Lehotský