Jokohama 17. februára 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Kenzaburo Fukuhara/Kyodo News via AP)

Turisti na výletnej lodi Diamond Princess si takto svoju dovolenku určite nepredstavovali. Loď už od začiatku februára kotví v prístave japonského prístavu v Jokohame, 355 pasažierov je nakazených koronavírusom

Na snímke cestujúci s ochrannými rúškami na tvári stoja na palube výletnej lode Diamond Princess v prístave v Jokohame 14. februára 2020

Väčšinu z vyše 300 Američanov na palube evakujú špeciálnymi lietadlami do USA, takmer 40 nakazených koronavírusom však nechávajú v Japonsku v opatere miestnych lekárov. Američania, ktorí sa ocitli na palube lietadiel, poletia do Kalifornie a Texasu, kde budú 14 dní pobývať v karanténe na bývalých vojenských opustených základniach. Opatrný postup svedčí o tom, že Američania neberú koronavírus na ľahkú váhu a jeho dôsledky nebagatelizujú.

Niektorí z nich však odmietli opustiť Japonsko na palube amerických lietadiel. Nepáči sa im, že by mali cestovať v tesnom priestore s ľuďmi s ktorými strávili takmer dva týždne izolácie na lodi Diamond Princess a ktorí sú možno nakazení. Americkí odborníci tvrdia, že cestujúci v lietadlách, u ktorých sa nákaza prejaví behom letu do USA, budú oddelení od ostatných pasažierov a netreba sa ničoho obávať. Americkí turisti, ktorí odmietli letieť americkými špeciálne vypravenými lietadlami však slovám amerických odborníkov evidentne neveria a nákazy sa obávajú.

To že na palube výletnej lode Diamond Princess sa môžu nachádzať nakazení koronavírusom, ako prví deklarovali Japonci, ktorí brali do úvahy, že na výletnej lodi sa nachádzali aj turisti z Honkongu, pričom minimálne u jedného z turistov už ochorenie na koronavírus vypuklo. Japonci už z 14 dennej karantény prepustili všetkých pasažierov starších ako 80 rokov, ktorí trpia chronickými ochoreniami a ktorí na lodi zdravotne trpeli. Podmienkou však bolo, aby všetci prepustení turisti mali negatívne testy na koronavírus. Na lodi už otestovali 1219 pasažierov, 355 pasažierov je nakazených, na lodi sa nachádza 3 700 cestujúcich a členov posádky.

Evakuovať svojich občanov sa chystajú aj Kanada, Južná Kórea a Austrália. Na ďalšej výletnej lodi Westerdam, ktorá momentálne kotví v Kambodži sa potvrdila nákaza koronavírom u 83 ročnej Američanky. Číňania už hlásia 69 000 nakazených, v Číne dosiaľ umrelo 1665 ľudí. Úmrtia hlásia takisto v Honkongu, na Filipínach, v Japonsku, Tchajwane a vo Francúzsku.

Napriek skutočnosti, že Číňania dokázali pomerne rýchlo a úspešne lokalizovať centrá nákazy a zabránili najmasívnejšiemu šíreniu, pred uzavretím Wu Chanu však odletelo z mesta a provincie dostatok lietadiel, na ktorých sa mohli nachádzať nakazení koronavírom (2019-nCoV). Takže je veľmi pravdepodobné, že nákaza sa bude šíriť najmä v krajinách, ktoré sú slabo pripravené na zvládnutie nákazy a nedokážu nákazu včas zachytiť. Nakazených koronavírusom už registrovali v 24 štátoch.

Podľa informácií odborníkov z Wuchanu do uzavretia celej oblasti odletelo 59 912 pasažierov, z toho u 834 pacientov sa potvrdila nákaza, ktorá už naplno prepukla. Najväčšie nebezpečenstvo hrozí Thajsku, ohrozená je aj Austrália, Japonsko. Honkong, Tchajwan, Nemecko, Británia, Taliansko, Francúzsko a USA. Rusi hranicu s Čínou takmer okamžite po nákaze uzavreli. Problematické bude zvládnutie nákazy v Afrike, niekoľko desiatok čínskych pasažierov totiž odletelo do Afriky, ohrozené sú najmä Egypt, Alžírsko, Južná Afrika, Nigéria, Sudán, Etiópia a Keňa. V celej Afrike je len 8 laboratórií, ktoré sú schopné koronavírus diagnistikovať. Kritická situácia je v Nigérii, kde momentálne zúri krvácavá horúčka Lassa (minimálne 70 obetí).

WHO už vyhlásila kvôli koronavíru stav globálnej zdravotnej núdze, odborníci sa obávajú najmä vývoja situácia v Afrike. Slovenskí odborníci situáciu s koronavírom nevnímajú tragicky a dôverujú svojím schopnostiam a možnostiam.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj