Berlín 4. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Z väzby v Turecku prepustili jedného z dvoch občanov Nemecka, ktorých tam zadržali minulý týždeň. S odvolaním sa na vyjadrenie hovorcu nemeckého ministerstva zahraničných vecí o tom dnes informovala agentúra DPA
Ilustračné foto

Hovorca Rainer Breul na tlačovej konferencii uviedol, že o prepustení zadržaného informoval nemeckú vládu jeho právny zástupca. Dodal, že druhému zadržanému Nemcovi prístup ku konzulárnej pomoci turecké úrady zamietli.
V Turecku je okrem neho momentálne vo väzbe aj ďalších desať občanov Nemecka. Medzi týmito zadržanými sú aj dvaja novinári a jeden ľudskoprávny aktivista. Najdlhšie, vyše 200 dní, je vo väzení spravodajca denníka Die Welt Deniz Yücel. Nemecko sa snaží dosiahnuť ich prepustenie, čím ešte zvyšuje napätie vo svojom, beztak vyhrotenom, vzťahu s Tureckom.
Vzťahy medzi Berlínom a Ankarou sa neustále zhoršujú odvtedy, čo nemecký Spolkový snem vlani označil masové zabíjanie Arménov osmanskými jednotkami počas prvej svetovej vojny za genocídu. Turecko ako nástupnícky štát Osmanskej ríše toto hodnotenie histórie spochybňuje.
Krízu prehĺbil neúspešný pokus o vojenský prevrat z vlaňajšieho 15. júla, ktorý turecká vláda pripisuje exilovému duchovnému Fethullahovi Gülenovi a jeho stúpencom.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.