Bilal Erdogan (35), ktorý si robí doktorát na Univerzite Johnsa Hopkinsa v Bologni, údajne ilegálne priviezol z Turecka do Talianska značné množstvo finančných prostriedkov. V tejto súvislosti bol podozrivý z prania špinavých peňazí. Vyšetrovanie kauzy sa začalo na základe trestného oznámenia tureckého veľkopodnikateľa Murata Hakana Uzana, ktorý podobne ako jeho otec ušiel v roku 2003 pred zatknutím do zahraničia. Podľa neho sa Bilal Erdogan nezdržiaval v Bologni kvôli štúdiu, ale kvôli organizovaniu ilegálnych obchodov rodiny. Štúdium v Bologni prerušil ešte v roku 2007. Murat Hakan Uzan je bratom Cema Uzana – spoluzakladateľa a lídra tureckého pravicovo-populistického subjektu Mladá strana (GP).

Vyšetrujúci sudca v Bologni 20. júla vyhovel žiadosti tamojšej prokuratúry a predĺžil vyšetrovanie syna tureckého prezidenta, ktorý Bolognu opustil ešte v marci 2016. Medzi dôvodmi, ktoré uviedla vtedy prokuratúra pre zmenu postoja, bol aj ten, že nemohla vypočuť iniciátora vyšetrovania. V septembri však prokuratúra v Bologni požiadala o zastavenie vyšetrovania syna tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pre nedostatok dôkazov.

Najvyšší turecký predstaviteľ ešte začiatkom augusta odporučil talianskym sudcom, aby sa namiesto jeho syna venovali radšej potomkom mafiánov. V rozhovore, ktorý turecký prezident poskytol talianskej štátnej televízii RAI, súčasne Rececp Tayyip Erdogan upozornil, že vyšetrovanie jeho syna pre podozrenie z prania špinavých peňazí môže ohroziť bilaterálne vzťahy medzi oboma krajinami.

Vtedajší taliansky premiér Matteo Renzi reagoval na Erdoganov výrok prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí slovami: „V tejto krajine sa sudcovia riadia talianskym právom a ústavou, nie slovami tureckého prezidenta. Hovorí sa tomu právny štát.“ Predseda talianskej vlády súčasne zdôraznil nezávislosť justície a jej boj proti nezákonnostiam akéhokoľvek typu.