Washington 28. augusta 2019 (HSP/RT/Foto:SITA/AP/NASA/JHUAPL-SwRI)

Jeden zo zamestnancov americkej vesmírnej agentúry NASA sa odmieta podriadiť prevládajúcemu vedeckému konsenzu a riskuje potenciálne zosmiešňovanie na internete za jeho odvážne vyhlásenie, že „Pluto je planétou“

Ilustračné foto

V sobotu 24. augusta 2019 uplynulo 13 rokov, odkedy Pluto oficiálne stratilo štatút planéty a podľa vyhlásenia Medzinárodnej astronomickej únii sa začalo Pluto označovať ako trpasličia planéta.

No teraz prichádza odvážne vyhlásenie z prostredia vedeckej komunity, ktoré vyslovil administrátor NASA Jim Bridenstine, keď neochvejne deklaruje, že Pluto je skutočnou planétou. “Držím sa toho tvrdenia. Tak som sa to naučil a som odhodlaný vytrvať,” vyhlásil Bridenstine.

Bez ohľadu na to, ako boli zamýšľané jeho pripomienky, stále existujú členovia vedeckej komunity, ktorí bojujú za návrat Pluta do planetárneho stavu, čím by sa tento objekt stal pevnou súčasťou Slnečnej sústavy.

Pluto bolo pôvodne degradované vzhľadom na svoju veľkosť a tiež v súvislosti s tým, že nemá vyčlenené svoje planetárne okolie (Kuiperov pás) kozmického odpadu.

Astronómovia objavili v našej Slnečnej sústave viac objektov, ktoré boli väčšie ako Pluto. A niektorí si začali klásť otázku či by sa všetky mali považovať za planéty. Nezaradenie Pluta medzi planéty tak v podstate určilo jasné pravidlá, aby sa do “exkluzívneho klubu” planét nedostalo nespočetné množstvo ďalších objektov.

Ľudia. ktorí navrhujú obnovenia planetárneho stavu Pluta poukazujú na viacmesačnú atmosféru “planéty”, prítomnosť organických zlúčenín na povrchu, i na to, že tam existuje aj určitá forma počasia, lavín, zemetrasení a možno dokonca aj tekuté oceány…

Zaujímavé je, že pozíciu Bridenstina podporuje aj planetárny vedec Alan Stern, vedúci misie New Horizons agentúry NASA.

“Projekt New Horizons, rovnako ako rastúca časť verejnosti, a mnoho stoviek, ak nie tisícov profesionálnych výskumných astronómov a planetárnych vedcov, neuznáva rozlíšenie planét podľa IAU z 24. augusta 2006,” napísal nedávno Ster.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj