Cox’s Bazar 17. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roger Arnold/UNHCR via AP)

Ďalšie tisíce rohinských moslimov utiekli z Mjanmarska do susedného Bangladéša, kde ich je už vyše pol milióna. Žijú tam v zanedbaných a preplnených táboroch, informovala dnes agentúra AP.
Na snímke z videozáznamu z Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) sú tisíce rohinských moslimov na úteku z Mjanmarska do mesta Anjuman Para v susednom Bangladéši

Podľa svedkov sa začala nová vlna utečencov presúvať cez hranice počas víkendu. Fotograf AP videl dnes ráno tisíce utečencov pri jednom z hraničných priechodov. Niektorí z nich uviedli, že ich zastavili bangladéšski pohraničníci a strávili tak noc v bahnitých ryžových poliach.
Podľa niektorých zdrojov prišlo od nedele do Bangladéša zhruba 20.000 ľudí. Hranicu na niekoľkých miestach prekonali pešo alebo v člnoch.
Podľa OSN utieklo pred násilnosťami z Jakchainského štátu na západe Mjanmarska do Bangladéša od konca augusta približne 537.000 Rohingov.
Hromadný útek moslimských Rohingov nastal po násilnostiach, ktoré vypukli v Jakchainskom štáte 25. augusta. Militanti patriaci k etnicko-náboženskej menšine Rohingov vtedy zaútočili na zhruba 30 policajných staníc. Mjanmarská armáda následne podnikla protiútok. Vzájomné zrážky si vyžiadali stovky obetí na životoch, prevažne z radov vzbúrencov. Ako armáda, tak aj povstalci sa vzájomne obviňujú z používania brutality.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.