Nitra 21. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA-Martin Havran)
 
Z mierovej operácie na Cypre sa v piatok vrátil 67-členný kontingent slovenských vojakov. V priestoroch Protilietadlovej raketovej brigády v Nitre sa s nimi stretol aj minister obrany SR Peter Gajdoš, aby im poďakoval za ich úspešné pôsobenie v rámci misie UNFICYP.

Na snímke minister obrany Peter Gajdoš (vľavo) privítal vojakov, ktorí sa vrátili z pôsobenia v misii UNFICYP na Cypre

Slovenskí vojaci prevzali na Cypre od 1. septembra zodpovednosť za celý sektor, v ktorom predtým hliadkovali aj s maďarskými, srbskými a ukrajinskými vojakmi. „To znamená, že sme jednoznačne vedúcou krajinou bez ďalších príslušníkov ostatných ozbrojených síl. V súčasnosti máme v operácii 242 profesionálnych vojakov.
Zodpovedným spôsobom plnili, plnia a som presvedčený, že aj budú plniť, svoje úlohy,“ skonštatoval Gajdoš.
Mierovú operáciu na Cypre hodnotí ako úspešnú aj Generálny štáb Ozbrojených síl SR. Podľa slov náčelníka štábu Daniela Zmeka splnila všetky operačné úlohy, ktoré dostala, vrátane prevzatia celého sektoru pod svoju zodpovednosť. „Som rád, že sa okrem toho podarilo nastaviť veľmi funkčný systém podpory našich jednotiek v zahraničí od komunikácie cez materiálne zabezpečenie až po riešenie personálnych otázok. Misia UNFICYP je náročná a vyžaduje si hlavne osobnú disciplinovanosť, znalosť operačných postupov a precíznosť. Všetci príslušníci misie svoje úlohy splnili a som rád, že sú zdraví doma,“ povedal Zmeko.
Misia UNFICYP na Cypre je jednou z najstarších misií OSN a trvá nepretržite od roku 1964. Slovenskí vojaci sa na nej podieľajú od roku 2001. Doteraz sa ich na Cypre vystriedalo do 3200, z toho viac ako 150 žien. Cieľom misie je zabezpečenie status quo v znepriatelených zónach, poskytnutie humanitárnej pomoci a zabezpečenie a udržanie mieru medzi gréckou a tureckou časťou ostrova.
 
Príspevok Z misie UNFICYP sa vrátil ďalší kontingent slovenských vojakov zobrazený najskôr Hlavné správy.