Valletta 30. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alberto Saiz)
 
Prvá skupina migrantov, ktorí sa na palube záchrannej lode Aquarius plavili päť dní po Stredozemnom mori, než ich prijala Malta, odišla vo štvrtok do Francúzska. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na oznámenie maltskej vlády s tým, že k tomu došlo na základe dohody s ďalšími krajinami Európskej únie (EÚ).

Ilustračné foto: Loď Aquarius

Všetkých 141 migrantov z lode Aquarius, ktorej Malta umožnila zakotviť 15. augusta, rozdelia medzi šesť krajín EÚ: Francúzsko, Luxembursko, Nemecko, Taliansko, Portugalsko a Španielsko.
Nešpecifikovanému počtu migrantov, ktorí vo štvrtok odišli do Paríža, pomáhala Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM), maltské úrady, predstavitelia z francúzskeho ministerstva vnútra a francúzske veľvyslanectvo na Malte.
“Toto úsilie o premiestnenie (migrantov) predstavuje najlepší príklad toho, ako európska solidarita môže dosiahnuť výsledky, aby sa prípady, ktoré si vyžadujú včasné riešenie humanitárnych naliehavostí, rýchlo vyriešili,” povedala pred odchodom migrantov z Malty Vanessa Salasová Pougetová z francúzskeho veľvyslanectva.
Maltská vláda pripomenula, že urobila “ústupok”, keď plavidlu umožnila vstúpiť do jej prístavov aj napriek tomu, že v tejto súvislosti nemá žiadny právny záväzok.
Záchranná loď Aquarius uviazla v auguste v Stredozemnom mori po tom, ako jej Malta a Taliansku bránili vo vstupe do svojich prístavov.
 
Príspevok Z Malty odišla prvá skupina migrantov, ktorých zachránila loď Aquarius zobrazený najskôr Hlavné správy.