Amstetten 8. septembra 2017 (HSP/Foto: TASR-Milan Kapusta)

V materskej škole v dolnorakúskom Amstettene v mestskej časti Krautberg prestalo byť v obedovom menu ponúkané bravčové mäso s ohľadom na stravovacie návyky “detí z iných kultúr”
Ilustračné foto

Rodičia dostali listom vysvetlenie, v ktorom bolo uvedené: “Keďže deti z iných kultúr tiež jedia obed s nami, nebude u nás ponúkané bravčové mäso či jedlá z bravčoviny.”
Ako píšu dolnorakúske noviny NÖN, nariadenie materskej školy vzbudilo rozhorčenie nielen u rodičov, ale zástupcu starostu Dietera Funkea: “Keď náboženstvo zakazuje veriacim jesť bravčové mäso, ja to rešpektujem. Ale aby sa preto našim deťom upieralo bravčové mäso, je určite zlá cesta a zlý signál.”
Funke to tiež vníma “aj ako urážku domácich poľnohospodárov, pretože chov ošípaných je dôležitou hospodárskou činnosťou v ich regióne”. Dotýka sa však aj iného aspektu: “Takto to nemôže byť, že my budeme neustále prispôsobovať svoje návyky a v opačnom smere sa nič nebude diať. Myslím si, že ľudia, ktorí k nám prichádzajú, sa musia prispôsobiť našim hodnotám a našej kultúre, a nie naopak.”
Starostka Ursula Puchebnerová uviedla, že zo strany mesta neexistuje žiadne nariadenie pre materské školy, že by bravčové nemalo byť podávané v školských jedálňach. “Tieto materské školy smerujú svoje ponuky na základe skúseností a predovšetkým podľa toho, čo deťom chutí a čo nie.” Dodáva, že vo viacerých škôlkach sa stretla s tým, že “aj nemoslimské deti nejedia bravčové mäso”.
Mestský úradník zodpovedný za materské školy Gerhard Riegler rozhodnutie zdôvodnil tým, že nejde o prispôsobovanie sa islamským pravidlám, ale rozhodnutie materskej školy v Krautbergu vychádzalo jednoducho z praktických dôvodov. Čo konkrétne Riegler myslel pod praktickými dôvodmi noviny NÖN neuvádzajú.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.