Bratislava 14. januára 2016 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Líder opozičnej strany OľaNO Igor Matovič prišiel na včerajšej tlačovej konferencii s ďalším návrhom zákona, ktorý by mal pomôcť odbremeniť ľudí, ktorí pracujú aj cez víkendy. Na rozdiel od návrhu o úprave dôchodkového veku pre ženy s deťmi, sa tento návrh nestretol s takou pozitívnou reakciou a našiel si mnoho kritikov.

Na snímke líder OĽaNO Igor MatovičNa snímke líder OĽaNO Igor Matovič

Kontroverzný predseda OľaNO prišiel v posledných dňoch s viacerými návrhmi na úpravu zákona. O jeho snahe presadiť zníženie dôchodkového veku pre matky sme písali v tomto článku.

Včera však predstavil ďalší návrh, ktorý sa tento krát týka príplatkov za víkendy. Chce presadiť systém „za sobotu +50% za nedeľu +100%“. Jeho návrh podložil štatistikou Eurostatu, ktorý ukázal, že na Slovensku pracuje cez víkendy až 21% ľudí, čo je podľa Matoviča neprijateľné.

„Slovenskí zamestnanci robia v nedeľu najviac zo všetkých 500 miliónov ľudí v Európe. A v susedných krajinách? V Poľsku robia 3 percentá ľudí – najmenej v EÚ, v Maďarsku 5,9 percenta. Fico tu 10 rokov, v posledných dňoch znova, omieľa a sľubuje raj na zemi. Keď však otvoríte Zákonník práce, nikde nenájdete ani zmienku, že by mal zamestnanec v sobotu alebo v nedeľu akékoľvek právo na príplatok. Takto vyzerá Ficova starostlivosť o pracujúcich. Rozpráva, ako ich chce chrániť, ale nerobí nič,“ povedal líder hnutia OĽANO-NOVA na tlačovej konferencii.

Podľa Matoviča sa veľa ľudí bojí vôbec opýtať o príplatok, hlavne v regiónoch, kde je nedostatok pracovných príležitostí. Fica pre to kritizuje za fakt, že príplatky za víkendovú prácu nechal v rukách zamestnávateľov.

„Stále je to len na dohode pracujúcich so zamestnávateľmi, nie je to povinnosť. Áno, niekde príplatky majú, no veľmi často ľudia nedostanú vôbec nič, zamestnávateľ sa s nimi ani nebaví, prípadne sa boja, že ich vyhodí. Zmena je nevyhnutná, pracovať v sobotu či v nedeľu o 12 hodine na obed predsa nie je to isté, ako v stredu na obed. A týka sa to stoviek tisíc ľudí. Zaslúžia si mať v sobotu príplatok 50 percent navyše, a v nedeľu 100 percent navyše z priemernej mzdy zamestnanca,“ dodal Matovič.

„ZA SOBOTU +50%. ZA NEDEĽU +100%.

Dnes o 11-tej hodine na tlačovke predstavíme návrh zákona, v ktorom navrhujeme, aby sa nárok zamestnanca na príplatky za prácu cez víkend ukotvili priamo v Zákonníku práce. Za prácu v sobotu + 50% a za prácu v nedeľu + 100%.

Podľa najnovších údajov Eurostat-u sú slovenskí zamestnanci najčastejšie pracujúci zamestnanci zo všetkých 28 krajín Európskej únie v nedeľu, keďže pravidelne v nedeľu pracuje 21 % z nich,“ napísal Matovič na sociálnej sieti.

Jeho návrh zákona sa však stretol s mnohými kritickými reakciami. Ako by riešil túto situáciu zamestnávateľ, ktorý má vo výrobe rozvrhnuté pracovné zmeny nerovnomerne ? Teda ľudia pracujúci cez víkend, majú voľno cez pracovný týždeň. To sa na sociálnej sieti pýta sám Igor Matovič, ktorého zaskočila otázka od jeho voliča, ktorý prišiel s argumentmi, prečo tento zákon zavrhnúť.

Juraj Paška