Palermo 6. septembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP/ANSA-Riccardo Antimiani)
 
Päťdesiat migrantov z celkového počtu 144, ktorí boli odovzdaní z lode Diciotti do prijímacieho centra Rocca di Papa, niekde zmizli a niet správy o nich. Minister vnútra Matteo Salvini sa k tomu patrične vyjadril

Na snímke Matteo Salvini

Ako uvádza talianska tlačová agentúra ANSA, týchto 50 osôb “vyjadrilo záujem o vybavenie žiadosti o azyl”, všetky boli identifikované pomocou fotodaktyloskopických záznamov a vložené do európskeho digitálneho systému. Z nich najmenej šiesti pochádzajú z Komorských ostrovov. Kontroly ešte neskončili, teda je pravdepodobné, že k celkovému počtu nezvestných pribudnú aj ďalšie osoby.
Minister vnútra Matteo Salvini zúril: “Viac ako 50 imigrantov z vyložených Diciotti tak veľmi potrebovalo ochranu, ubytovanie a stravovanie, že sa nakoniec rozhodli vzdialiť sa a zmiznúť! To je ďalším potvrdením toho, že nie každý, kto príde do Talianska je ‘kosť a koža’ a unikajú pred vojnou a hladom.” A dodal: “Budem pracovať ešte tvrdšie na zmene nesprávnych zákonov a nulových príchodov.”
K záležitosti sa vyjadril aj riaditeľ Caritas Italiana, don Francesco Soddu: “Je to dobrovoľný odchod, nie únik, odchádzajú pred  zadržiavaním v prijímacom centre, pretože nikto nechce zostať v Taliansku, viete”. Skôr či neskôr by teda aj tak niekde ušli.
Medzitým v prijímacom stredisku Rocca di Papa je sústredený zvyšok tých migrantov z lode Diciotti, ktorí neutiekli. Osobne sa s nimi stretol pápežov blízky kardinál Konrad Krajewski, ktorý sa zastavil na obed a priniesol všetkým hosťom zmrzlinu. “Je to požehnanie Svätého Otca pre nich,” povedal kardinál.
Podľa novín La Repubblica, na Salviniho bola podaná obžaloba na osobitný súd v Palerme pre prokurátorku Francescu Lo Voiovú. Ide o obvinenia, že Salvini takmer 10 dní nepustil na breh prístavu v Catanii migrantov z lode Diciotti.
Salvini už oznámil, že je ochotný podrobiť sa vypočúvaniu. Obhajovať sa bude proti tvrdeniu, že držal migrantov na lodi ako rukojemníkov a čakal či dokonca “robil nátlak”, aby si ich krajiny Európskej únie prerozdelili, čo je “proti Dublinskému dohovoru”z roku 2013, ktoré stanovuje kritériá pre žiadosti o “medzinárodnú ochranu”. Tým mal zneužiť svoje právomoci vo výkone úradu a obmedzovať osobnú slobodu.
Po desaťdňovej patovej situácii so zadržiavaním sa nakoniec Albánsko a Írsko rozhodli prijať po zhruba dvadsiatich migrantoch a o zvyšok sa sľúbila postarať talianska katolícka cirkev.
 
 
Príspevok Z cetra odišlo 50 migrantov zo spornej lode Diciotti: Asi neboli kosť a koža, upozornil Salvini zobrazený najskôr Hlavné správy.