Bratislava 26. februára 2019 (HSP/Foto:Pixabay)
 
Platforma spoločnosti Google – YouTube vo štvrtok oznámila, že “nevhodné komentáre” ostatných používateľov pod videami tvorcov môžu viesť k tomu, že sa video stane demonetizovaným – neoprávneným na príjmy z reklamy. Informácie priniesol portál Breitbart

Ilustračné foto

Po tom, čo sa matka na Twitteri sťažovala, že služba YouTube demonetizovala videá jej syna, ktorý robí gymnastiku, jej YouTube zaslal odpoveď: “Zdravím.V priebehu niekoľkých posledných dní sme urobili viacero opatrení na lepšiu ochranu komunity YouTube kvôli obsahu, ktorý ohrozuje neplnoletých … Pokiaľ ide o akciu, ktorú sme vykonali, aj keď je vaše video vhodné pre inzerentov, je možné, že za demonetizovanie videa môžu nevhodné komentáre.”
V reakcii na vyhlásenie matky, že koriguje komentáre pod videami, YouTube dodáva: “Len pre objasnenie, nehovoríme, že je niečo zlé s aktuálnym videom a ďakujeme vám, že ste odviedli skvelú prácu s korigovaním sekcie komentárov. Naše nedávne kroky sú dôsledkom opatrnosti súvisiacej s obsahom, ktorý môže ohroziť neplnoleté osoby …Nie všetky kanály sú umiernené, a preto sme v tejto dobe museli prijať dôrazný a rozsiahlejší prístup. ”
Oznámenie YouTube, že komentáre pod videom môžu viesť k demonetizácii, vyvolalo vlnu kritiky tvorcov obsahu na YouTube, ktorí sa snažia získať príjmy z reklamy.
“Takže teraz stačí trollom zanechať vulgárny komentár aby odobrali príjem tvorcovi, ktorý sa im nepáči?” pýta sa jeden z užívateľov YouTube, Luke Rudkowski.
“Ahaha  začiatok konca. Aké ľahké je teraz zničiť kariéru YouTubera, budú potrestaní len preto, že niekto urazí ich video!” uviedol rapper Dan Bull.
Rozhodnutie YouTube je pravdepodobne odpoveďou na pedofilné komentáre.
Minulý týždeň veľké spoločnosti vrátane spoločností McDonald’s, Nestlé a Epic Games odstránili reklamu zo služby YouTube po tom, čo zistili, že ich reklamy boli zverejnené na videách, ktoré boli úľmi pre pedofilov.
Podľa spoločnosti Wired pedofili komentovali videa, na ktorých sú “deti, ktoré ukazujú odhalený zadok, spodnú bielizeň a pohlavné orgány” alebo “malé dievčatá, ktoré hrajú Twister, robia gymnastiku, hrajú sa v bazéne alebo jedia lízátka.” Tieto videá majú milióny zhliadnutí.
Služba YouTube pritom často cenzurovala a schvaľovala konzervatívne kanály na platforme a táto zmena v politike by mohla viesť k ďalšej demonetizácii konzervatívcov.
V auguste služba YouTube demonetizovala kanál pre konzervatívny spravodajský server Western Journal a v roku 2017 služba YouTube demonetizovala väčšinu videí od spoločnosti Diamond a Silk.
 
Príspevok YouTuberi môžu prísť o príjmy z reklamy. Stačí na to len málo, “nevhodný komentár v diskusii” zobrazený najskôr Hlavné správy.