Washington 9. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Richard Vogel)
 
Na Federálnu obchodnú komoru USA (Federal Trade Commission) sa obrátilo 20 skupín právnikov s príkazom prešetriť činnosti YouTube. Podľa nich ich dcérska spoločnosť Google neoprávnene zhromažďovala informácie o malých deťoch, píše CNN

Ilustračné foto

Podľa názoru autorov tejto iniciatívy, spoločnosť niekoľko rokov porušovala zákon o ochrane osobných údajov detí (Children ‘Online Privacy Protection Act). Tento dokument obmedzuje zhromažďovanie údajov o deťoch mladších ako 13 rokov. Počas tejto doby mohli byť porušené práva viac ako 23 miliónov malých užívateľov.
Nehľadiac na to, že pri registrácii vlastného účtu YouTube musí užívateľ potvrdiť, že dosiahol vek trinástich rokov, videá na stránke sú k dispozícii pre prezeranie bez prihlásenia do osobného profilu. Právnici sa tiež domnievajú, že je potrebné vziať do úvahy, že deti môžu vstúpiť na účty svojich rodičov.
Podľa sociologického výskumu z roku 2017 má takmer polovica amerických detí mladších ako 12 rokov svoj vlastný účet na YouTube. To znamená, že pri registrácii uviedli falošný rok narodenia (čo je možné kvôli tomu, že na overenie nie je nutný žiadny dokument).
Spoločnosť Google zakazuje zadávateľom reklám zacieliť reklamy na maloletých, napriek tomu sa však objavili mechanizmy, ktoré zobrazujú reklamy so slovami “hračka” alebo “dieťa”.
Podaná sťažnosť obsahuje požiadavku na posúdení každého prípadu porušenia vo výške takmer 41 500 tisíc dolárov. Ak sa žiadosti vyhovie, celková výška pokuty môže dosiahnuť stoviek miliárd dolárov.
“Spoločnosť Google získala vysoký zisk za zhromažďovanie a používanie osobných údajov detí zaregistrovaných na YouTube. Jeho nelegálnu činnosť prebieha už niekoľko rokov a týka sa desiatok miliónov amerických detí,” uvádza sa v dokumente.
 
Príspevok Youtube obvinili zo špionáže miliónov detí zobrazený najskôr Hlavné správy.