Istanbul 6. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan bude po zavedení prezidentského systému vlády, ktorý presadzuje jeho strana, môcť vydávať dekréty so silou zákona – tak ako mu to aj teraz umožňuje platný výnimočný stav. Avizoval to dnes premiér a predseda Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) Binali Yildirim

Na snímke turecký premiér Binali YildirimNa snímke turecký premiér Binali Yildirim

Predseda vlády podľa štátnej tlačovej agentúry Anadolu počas letu do Moskvy povedal, že prezident by na základe plánovanej ústavnej reformy mal aj predkladať návrh rozpočtu. Ďalšie legislatívne návrhy by naďalej mali pochádzať z parlamentu.

Návrh zmien ústavy, ktorý zatiaľ nezverejnili, rieši tiež to, o akých záležitostiach by mali rozhodovať prezidenti výnosom a o ktorých parlament zákonmi. Prezident by okrem toho v budúcnosť mohol byť členom politickej strany. Dosiaľ ústava hlave štátu nariaďuje stranícku neutralitu.

Yildirim dnes tiež potvrdil, že jeho islamsko-konzervatívna AKP chce návrh zmien ústavy predložiť parlamentu ešte tento týždeň, a to po jeho stredajšom návrate z Moskvy. Podľa predošlých vyjadrení počíta Yildirim s referendom o prezidentskom systéme začiatkom leta 2017.

V Turecku po júlovom pokuse o štátny prevrat vyhlásili výnimočný stav, ktorý zatiaľ platí do polovice januára budúceho roka, aj keď ho môžu predĺžiť. Prezident Erdogan môže počas neho v krajine vládnuť takmer neobmedzene dekrétmi.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.