Moskva 16. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)

Ruská prezidentská kandidátka Xenija Sobčaková spoločne s bývalým poslancom Dmitrijom Gudkovom oznámila vo štvrtok založenie novej politickej strany. Informoval o tom ruský spravodajský portál Meduza.

Na snímke ruská televízna moderátorka Xenija Sobčaková

Nové hnutie by malo podľa Gudkova niesť názov Strana zmien a vznikne na základe Občianskej iniciatívy, ktorej prezidentskou nominantkou je práve Sobčaková.
“Nechceme byť konštruktívnou opozíciou, jej čas, ak tu aj niekedy bol, dávno vypršal. Sme protiputinská strana,” povedal Gudkov.
Podľa TASS televízna moderátorka a politická aktivistka Sobčaková zdôraznila, že je “proti vodcovstvu” v strane. “Budeme mať s Dimom (Gudkovom) rovnaké postavenie a pozývame aj ďalšie posily… Sme proti vodcovstvu, sme za širokú koalíciu demokratických síl,” uviedla.
Prezidentské voľby sa Rusku uskutočnia 18. marca. Ich favoritom je súčasný ruský prezident Vladimir Putin, ktorého terajšie funkčné obdobie sa skončí 7. mája. Jeho najhlasnejší kritik Alexej Navaľnyj kandidovať nemôže.
V prípade volebného víťazstva zostane 65-ročný Putin vo funkcii ďalších šesť rokov, teda do roku 2024.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.