Ženeva 28. februára 2019 (SITA, AP/HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)
 
Panel Svetovej obchodnej organizácie (WTO) rozhodol v prospech USA v ich spore s Čínou týkajúcom sa poľnohospodárskych dotácií. Organizácia uviedla, že Peking prekročil limity WTO pri podpore producentov pšenice a ryže

Na snímke generálny riaditeľ Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Roberto Azevedo

Panel WTO vo štvrtok uviedol, že Čína prekročila obmedzenia pre podporu v prípade týchto produktov v rokoch 2012 až 2015. USA podali sťažnosť v septembri 2016, čiže ešte pred tým ako administratíva prezidenta Donalda Trumpa prišla s kritikou čínskej obchodnej politiky a uvalila clá na čínske tovary v hodnote stoviek miliárd dolárov.
Washington v sťažnosti na pôde WTO argumentoval, že čínska podpora minimálnej ceny pre dva druhy ryže, pšenicu a kukuricu prekročili záväzky krajiny v rámci Svetovej obchodnej organizácie. Panel WTO však uviedol, že ceny kukurice klesli a dostali sa do súladu s limitmi ešte predtým, ako USA sťažnosť podali. Obe krajiny sa môžu voči rozhodnutiu WTO odvolať.
 
Príspevok WTO dala USA za pravdu v spore s Čínou týkajúcom sa dotácií pre poľnohospodárov zobrazený najskôr Hlavné správy.