Washington 14. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Charles Dharapak)
 
Americký poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton v septembri 2018 požiadal Pentagon o útok na Irán. Vnedeľu 13. januára o tom informoval to The Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na bývalých a súčasných zástupcov americkej administratívy

Ilustračné foto

Podľa WSJ, dôvodom pre takúto žiadosť sa stali tri mínometné výstrely v Bagdade vo štvrti, kde sídli americké veľvyslanectvo.
To rozhodne šokovalo ľudí. Ľudia boli šokovaní. Je nepochopiteľné, s akou ľahkosťou hovorili o útokoch na Irán,” uvádza WSJ slová neznámeho zdroja.
Podľa WSJ Pentagon vypočul žiadosť Rady pre národnú bezpečnosť. Súčasne nie je známe, do akej miery bol prezident Donald Trump informovaný o pripravovanej operácii.
Predtým 10. januára americký minister zahraničia Mike Pompeo uviedol, že Spojené štáty budú pokračovať v leteckých útokoch proti teroristom v oblastiach Blízkeho východu. Podľa neho Washington zostane spoľahlivým partnerom v boji proti terorizmu.
V polovici decembra 2018 americký prezident Donald Trump oznámil víťazstvo nad islamskou republikou v Sýrii. Zároveň uviedol, že to bol jediný dôvod, prečo sa americká armáda v krajine nachádzala. Neskôr hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová uviedla, že Spojené štáty začali svojich vojakov zo Sýrie sťahovať, ale víťazstvo nad Islamským štátom neznamená koniec koalície. V piatok 11. januára nemenovaný americký vojenský predstaviteľ prezradil televíznej stanici Fox News, že USA síce sťahujú vojenskú techniku zo Sýrie, ale vojská tam zatiaľ stále zostávajú.
 
Príspevok WSJ zistil, že Biely dom žiadal Pentagon o útoky na Irán: “Šokovalo nás, s akou ľahkosťou” zobrazený najskôr Hlavné správy.