Dahrán 23. septembra 2019 (HSP/WSJ/Foto:TASR/AP-Amr Nabil)

Americký portál The Wall Street Journal informuje, že saudská ropná spoločnosť Aramco bude potrebovať minimálne tri mesiace na to, aby plne obnovila Husíjmi zničené objekty

Zničené ropné zariadenie Aramco po útoku riadenými strelami a dronmi v meste Khurais

Drony z Jemenu vyradili z prevádzky časti saudských ropných rafinérií. Americké systémy PVO, ktoré Saudi za predražené peniaze od Američanov kúpili si nedokázali poradiť s dronmi, ktoré možno poskladať z bežne dostupných komponentov. Ukazuje sa, že spoliehať sa na americkú vojenskú techniku nie je práve ten najlepší nápad.

Podľa informácii z WSJ saudská kompánia požadovala aj od amerických partnerov (General Electric) urýchlenú technologickú pomoc pri obnovení prevádzky v plnej forme (finančné krytie opráv by nemalo byť pre Saudov problémom, pokiaľ majú Saudi ropu, majú aj financie. Keď o ropu prídu, budú sa musieť vrátiť k vareniu čaju a kávy na ťavom truse).

Saudi sa obávajú, že opravy budú trvať možno aj 90 dní a zníženie objemu prevádzky saudskej ropnej spoločnosti Aramco môže negatívne ovplyvniť ekonomický vývoj vo svete.

Saudský minister financií  v interview pre agentúru Blombergu uviedol, že úplne opravy a plné obnovenie prevádzky bude trvať dokonca až 12 mesiacov. Pri bežnom saudskoarabskom pracovnom tempe je takýto harmonogram veľmi pravdepodobný, čas opráv možno skrátiť, keď do opráv vstúpia nearabskí odborníci, ktorí majú podstatne vyššie pracovné tempo ako Saudi.

Informácie saudského ministra financií neakceptujú západní odborníci, tí predpokladajú, že sa podarí ťažbu ropy obnoviť v plnej miere na prelome októbra a novembra.

Dve ropné zariadenia spoločnosti Saudi Aramco poškodili drony šiitskych Husíov dňa 14. 9. 2019. Jemenské šiitske hnutie Ansar Allah plne bodovalo, nasadilo 10 lacných dronov, ktoré americká PVO nedokázala zostreliť. Saudi následne znížili takmer o polovicu dennú produkciu ťažby ropy spoločnosti Saudi Aramco.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj