Washington 28. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:SITA-Jozef Jarošík)
 
Výstavba nových regazifikačných terminálov pre LNG v pobaltskom regióne umožnila podstatne znížiť výdavky Litvy a Poľska na nákup energetických zdrojov a znížiť energetickú závislosť týchto krajín na Moskve, píše WSJ

Ilustračné foto

Podľa autorov článku sa úsilie Európanov o nákup veľkých objemov skvapalneného zemného plynu začína vyplácať a región sa dištancuje od “energetickej dráhy Moskvy”, čím vytvára ďalšie možnosti pre výrobcov amerických LNG.
Ako poznamenávajú novinári, prechod na LNG bol určujúcim medzníkom pre krajiny ako Litva a Poľsko, ktorých výdavky na nákup energetických zdrojov výrazne poklesli po výstavbe regazifikačných terminálov pre skvapalnený zemný plyn. Odborníci očakávajú, že po vzniku nových terminálov v pobaltskom regióne bude nasledovať otvorenie podobných zariadení v iných častiach Európy, ktoré povedú k tomu, že kontinent bude nakupovať LNG z USA alebo Kataru.
Súčasne zostáva Rusko najväčším dodávateľom zemného plynu do Európy. Jeho podiel na trhu je podľa Európskej komisie vyše 30% a výstavba nového plynovodu Severný prúd 2, aj napriek nátlaku zo strany USA, dá Moskve ďalšiu príležitosť zvýšiť dodávky plynu do Nemecka.
Terminály pre regazifikáciu LNG sa však stanú alternatívnym zdrojom zemného plynu pre Európu, čo donúti Rusko pocítiť konkurenciu, veria odborníci.
 
Príspevok WSJ: Americký LNG vyvedie Európu z energetickej dráhy Moskvy zobrazený najskôr Hlavné správy.