Viedeň 8. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Rakúsky minister vnútra Wolfgang Sobotka sa dištancoval dnes od požiadavky spolkového kancelára Christiana Kerna na krátenie finančnej podpory krajinám strednej a východnej Európy, ktoré naďalej odmietajú prijímať utečencov

Podľa Sobotkových slov pre tlačovú agentúru APA je konečne potrebná redukcia hornej hranice prijímania utečencov namiesto ich nerealistického prerozdeľovania.

Na snímke rakúsky minister vnútra Wolfgang Sobotka

“Neobmedzené prijímanie a prerozdeľovanie utečencov je reliktom z éry kultúry vítania,” formuloval šéf rakúskeho rezortu vnútra. “Musíme sa postaviť zoči-voči realite a rozpoznať, že sme sa dostali na hranice svojich možností, predovšetkým možnosti riadne integrovať migrantov,” dodal. Rakúska ľudová strana (ÖVP), ktorej členom je Sobotka, preto požaduje zníženie súčasného maxima pre prijatie utečencov, ktoré predstavuje 35.000 ľudí, na polovicu.

“Finančné prostriedky z rozpočtu EÚ sa musia rozdeľovať medzi členské krajiny spravodlivejšie ako doteraz. Ak sa budú krajiny naďalej vytrvalo vyhýbať riešeniu migračnej otázky alebo robiť daňový dumping na úkor susedov, nemali by v budúcnosti dostávať miliardové platby z Bruselu,” povedal Kern v rozhovore pre dnešné vydanie nemeckého denníka Die Welt.

Niektoré krajiny EÚ podľa neho očakávajú od iných členských štátov v oblastiach, ako sú ekonomický rozvoj, bezpečnostné záujmy alebo sankcie proti Rusku, solidaritu, no v iných dôležitých otázkach o nej nechcú počuť.

“Selektívna solidarita by mala v budúcnosti viesť pri čistých prispievateľoch k selektívnej ochote platiť. V Bruseli túto tému nastolíme,” konštatoval rakúsky kancelár. Ďalej uviedol, že solidarita nie je jednosmerná ulica, čo si treba uvedomiť aj pri zostavovaní nového viacročného rozpočtu EÚ.

Kern zdôraznil, že sa nikomu nevyhráža, len upozorňuje na súvislosti. Naopak, Rakúsko má podľa neho záujem na silnej Európe. “Ak je Európa slabá, potom to oslabuje aj Rakúsko,” uzatvoril kancelár.