Berlín 30. decembra 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreiber)

Turecký prezident Erdogan nedávno varoval pred 80 000 utečencami zo sýrskeho regiónu Idlib. Kancelárka Merkelová preto plánuje výlet do Ankary, aby sa porozprávala s tureckým prezidentom o prijatí utečencov, ako aj o situácii v Líbyi a Sýrii

Na snímke Angela Merkelová

V pozadí zvyšujúceho sa počtu utečencov na gréckych ostrovoch a na južnej tureckej hranici sa kancelárka Angela Merkelová zjavne snaží zachovať pakt o utečencoch medzi Európskou úniou a Tureckom. Podľa informácií Süddeutsche Zeitung plánuje Merkelová do Ankary odletieť v januári.

Hovorkyňa federálnej vlády nechcela ešte návštevu Merkelovej v Turecku oficiálne potvrdiť a zdôraznila, že cesty kancelárky sú oznamované až krátko pred plánovanou návštevou.

Merkelová a Erdogan sa naposledy stretli na stretnutí NATO v Londýne začiatkom decembra. Na stretnutí štyroch osôb, s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a britským premiérom Borisom Johnsonom, diskutovali o situácii v severnej Sýrii.

Téma Líbye by mala zohrať úlohu aj pri návšteve Merkelovej v januári, pretože Erdogan oznámil, že turecká armáda do Líbye pošle vojská.

Podľa vyhlásenia vydaného tureckým riaditeľstvom pre komunikáciu, nemecká kancelárka a turecký prezident už spolu telefonovali a venovali sa v rozhovore, okrem tém migrantov a konfliktom v Sýrii a Líbyi, aj bilaterálnym vzťahom a regionálnemu rozvoju.

Aké ústupky a výhody si za svoju spoluprácu Erdogan presadí sa uvidí najneskôr po návšteve. Merkelová podľa všetkého nemá inú možnosť, len sa nejako s Erdoganom dohodnúť. Novú vlnu utečencov si pravdepodobne už ani „Wir schaffen das“ politička dovoliť nemôže.

Andrea Lopatková

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj