WikiLeaks zverejnila tisíce dokumentov o údajných špionážnych praktikách CIA

Paríž 7. marca (TASR/HSP/Foto:TASR)

Internetová platforma WikiLeaks zverejnila dnes tisíce dokumentov, ktoré údajne pochádzajú z oddelenia pre kybernetickú špionáž americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA). Agentúra AP napísala, že ide zrejme o odtajnenie všetkých aktivít americkej vládnej kybernetickej špionáže

Ilustračné foto

Informácie o pravdivosti tohto úniku sa agentúre AP dosiaľ nepodarilo potvrdiť, k incidentu sa dosiaľ nevyjadrila ani samotná CIA. Projekt WikiLeaks však dlhodobo zverejňuje tajné vládne informácie a odhaľuje tak činnosť a praktiky vládnych úradov.

Podľa prvých odhadov odborníkov skúmajúcich tieto spisy zrejme nejde o podvrh a kauza pravdepodobne otrasie CIA v základoch.
“K pravosti alebo obsahu údajných spravodajských dokumentov sa nevyjadrujeme,” vyhlásil v tejto súvislosti hovorca CIA Jonathan Liu. Pokiaľ sa preukáže pravosť týchto dokumentov, pôjde o ďalší tvrdý úder pre komunitu amerických tajných služieb zo strany projektu WikiLeaks a jeho spojencov. Stránka pravidelne zverejňuje tajné vládne spisy, okrem iného tiež z ministerstva zahraničných vecí a obrany.
Samotná stránka vyhlásila, že “archív zrejme nezákonne koloval medzi bývalými hakermi americkej vlády a jej spolupracovníkmi” a že jeden z nich ich potom “poskytol WikiLeaks”.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.