Ženeva 24. marca 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP/Keystone-Jean-Christophe Bott)

K boju proti koronavírusu možno využiť potenciál existujúcich programov boja proti tuberkulóze a ďalším závažným infekčným ochoreniam, najmä prostredníctvom prevencie ochorení, vysvetlil generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus

Na snímke Tedros Adhanom Ghebreyesus

Svetový deň boja proti tuberkulóze pripadá na 24. marca. V tejto súvislosti Svetová zdravotnícka organizácia vyzvala vzhľadom k epidémii nového koronavírusu, aby sa venovala osobitná pozornosť otázkam chemoprofylaxie tuberkulózy.

Príklad, COVID19 svedčí o tom, ako môžu byť zraniteľní ľudia s pľúcnymi chorobami a oslabeným imunitným systémom. Do roku 2030 sa svetové spoločenstvo zaviazalo zlikvidovať tuberkulózu. K tomu je potrebné predovšetkým zvyšovať kvalitu prevencie. Aby sa zabránilo rozvoju tuberkulózy, aby sa zabránilo utrpeniu a v záujme záchrany životov musí byť preventívna terapia dostupná miliónom ľudí, uvádza sa vo vyhlásení generálneho riaditeľa WHO, ktoré organizácia zverejnila v utorok.

Podľa jeho slov v čase vzniku globálnych ohnísk nákazy vrátane vypuknutia COVID19, je dôležité pokračovať v boji proti dlho existujúcim chorobám. Potenciál existujúcich programov boja proti tuberkulóze a iným závažným infekčným ochoreniam možno využiť k súčasnému zvýšeniu účinnosti a rýchlosti reakcie na COVID19.

Podľa odhadov WHO je štvrtina svetovej populácie infikovaná baktériami tuberkulózy. Takí ľudia nie sú chorí a nešíria nákazu. Sú však vystavení zvýšenému riziku ochorenia tuberkulózou, najmä ak majú oslabenú imunitu. Poskytnutie preventívnej terapie týmto ľuďom ich, nielen chráni pred ochorením, ale tiež znižuje riziko prenosu infekcie medzi obyvateľstvom.

Zvláštna pozornosť musí byť venovaná chemoprofylaxii tuberkulózy u najviac ohrozených skupín obyvateľstva, vrátane ľudí, ktorí majú v bežnom živote kontakt s ľuďmi chorými na tuberkulózu, ľudí žijúcich s HIV a ďalších ohrozených osôb patriacich do rizikových skupín v dôsledku zníženej imunity alebo bydlisko v preplnených obytných štvrtiach.

Tuberkulóza zostáva hlavnou príčinou úmrtí na infekčné choroby na svete. V roku 2018 ochorelo tuberkulózou 10 miliónov ľudí na planéte a 1,5 milióna ľudí na túto chorobu zomrelo.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj