Berlín 15. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)
 
Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyen rozhodla, že budú z výzbroje nemeckých ozbrojených síl Bundeswehr stiahnuté samopaly G36, pretože nezaručujú presnosť streľby v extrémnych podmienkach

Ilustračné foto

Testovanie odhalilo, že ani jeden z nových modelov, ktorý predstavili výrobcovia, nezodpovedá avizovaným požiadavkám. V dôsledku toho sa tak proces modernizácie armády spomalil a zvýšili sa aj príslušné náklady. Nemecký Bundeswehr sa tak stretáva s neočakávanými problémami s obstaraním samopalov, píše denník. Welt am Sonntag to oznámil s odvolaním sa na údaje z interného dokumentu, ktorý sa novinárom dostal do rúk.
V priebehu prvého testovania sa ani jeden z navrhovaných modelov zbrane neukázal ako vhodný pre potreby nemeckých ozbrojených síl, píše denník. Porovnávacie testy tiež ukázali, že ani jedna zo zbraní nesplnila oficiálne avizované požiadavky zákazníka. Takýto verdikt je uvedený v tajnom dokumente Nemeckého spolkového úradu pre výzbroj, informačné technológie a prevádzku.
Ministerka obrany Ursula von der Leyen rozhodla, že je potrebné, aby boli automatické pušky G36 vyradené z výzbroje Bundeswehru, ktorý ich teraz používa. Tiež požaduje, aby tieto zbrane boli k roku 2021 nahradené novým modelom.
Nemecké ministerstvo obrany však tají, aké spoločnosti sa zúčastňujú výberového konania na získanie danej zmluvy. Je známe len to, že medzi ne patrí firma Heckler & Koch, ktorá je výrobcom samopalov G36. Práve tieto samopaly sa stali dôvodom konfliktu medzi nemeckou ministerkou obrany a výrobcom zbraní. Ursula von der Leyen totiž verí výsledkom testovania, ktoré odhalilo, že zbrane nezaručujú presnosť streľby za určitých extrémnych podmienok, ako sú napríklad príliš dlhé paľby či extrémne teplo.
Denník však uvádza, že prieskum medzi vojakmi ukázal, že sú samopaly G36 spoľahlivé a ľahko použiteľné. Okrem toho súd, na žiadosť samotného výrobcu, potvrdil, že uvedené samopaly skutočne zodpovedajú všetkým oficiálnym požiadavkám a nemajú žiadne nedostatky. Aj napriek tomu sa však Ursula von der Leyen rozhodla, že všetkých 167 000 samopalov G36 stiahne z prevádzky.
V súčasnej dobe bolo dohodnuté, že bude zakúpených iba 120 000 nových samopalov, ktorých celková hodnota je 250 miliónov eur. Kvôli doplňujúcemu zariadeniu sa však cena vyšplhá až na 400 miliónov eur. Konečná cena bude známa až po tom, čo sa rozhodne, kto sa stane výrobcom nových zbraní. Zároveň však kvôli prieťahom vznikajú nové výdavky. Len pre uskutočnenie posledných testov bolo potrebných asi 750 tisíc eur navyše, podotýka denník.
 
Príspevok Welt am Sonntag: Nové samopaly pre Bundeswehr neprešli testami zobrazený najskôr Hlavné správy.