Moskva/Washington 27. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Jeff Christensen)
 
Koncom augusta príde do Ruska v rámci svetového turné Us + Them hudobník Roger Waters, ktorý je jedným zo zakladateľov skupiny Pink Floyd. Pred koncertom poskytol tento legendárny rockový hudobník rozhovor ruskému portálu iz.ru.

Na snímke britský hudobník, zakladateľ kultovej skupiny Pink Floyd Roger Waters

V rozhovore muzikant zdôraznil, že udalosti súčasnej doby vo forme sankcií, ktoré boli zavedené kvôli kauze Skripaľových, a provokáciám v Sýrii, nemôžu skomplikovať život v Rusku.
“(…) Útok na Skripaľových je nezmysel. To by malo byť jasné aj človeku s polovičným mozgom. Ale možno práve preto mnohí tomuto nezmyslu veria! Rád by som celému svetu niečo oznámil – Chcete začať vojnu s Rusmi? Ste blázni? Viete vôbec, s kým máte tú česť? Rusi vás oslobodili od fašistov za cenu života 20 miliónov svojich občanov! A vy s nimi chcete bojovať? Čo zlého vám urobili? O čom vlastne vôbec hovoríte?”, položil si otázky zakladateľ legendárnej skupiny.
Podľa Watersa môžeme to isté povedať aj o Ukrajine.
“Za všetko môže Victoria Nulandová (oficiálna zástupkyňa amerického ministerstva zahraničia v rokoch 2011-2013, pozn. red.). To ona všetko zorganizovala a teraz je krajina rozdelená na dve časti. Neviem, ako sa Ukrajina z tejto situácie vymaní, ale obviňovať z toho Rusko, je jednoducho smiešne. Američania to ale robia dobre a ľudia im veria. Ovládajú tlač a môžu situáciu zvrátiť tak, ako im to vyhovuje,” vyhlásil rockový hudobník.
“Ja osobne si myslím, že s Ruskom bojovať nebudeme. Rusi sú odvážni, vytrvalí a neoblomní. Máte naozaj veľkú a veľmi silnú krajinu,” neskrýval hudobník svoje sympatie k Rusku.
Na otázku, či bolo ťažké rozhodnúť sa odísť do Ruska, hudobník odpovedal jednoznačne.
“Ľudia mi píšu, že sa vraj vždy snažím odradiť umelcov od vystúpenia v Izraeli a sám idem do Ruska. Rusi, bez akejkoľvek predbežnej dohody, ma požiadali, aby som venoval pozornosť tomu, aká je situácia vo vnútri krajiny. Tiež Palestínčania ma požiadali, aby som pomohol upútať pozornosť sveta na ich problémy. A ja len reagujem na tieto požiadavky,” povedal Waters.
“Týka sa to práv a slobôd občanov. S tým máte problémy. Ale toto je vaša krajina a vy sa musíte rozhodnúť čo robiť. Ak milujete Putina, potom prosím, nie je to moja vec! Ak ho nemáte v obľube, tiež to nie je moja vec! Voľba vlády, ktorú chcete – aj to je vaša záležitosť,” argumentoval hudobník.
V rozhovore sa muzikant vyjadril aj k položenej otázke, ktorá sa týka situácie na Kryme. Waters uviedol, že chápe, ako dôležitý je pre Rusko Sevastopoľ a dodal, že existuje veľa zmlúv a dokumentov, podľa ktorých má Rusko všetky práva na toto mesto.
“Zmena vlády na Ukrajine plánovaná Washingtonom jednoducho vyprovokovala Moskvu k podniknutiu ďalších krokov. Chcel by som ale povedať, že dnes americká politická elita nerozumie skutočnému významu dohôd. Neustále ich porušuje a vyhlasuje, že môže robiť, čo chce. Tento postoj ma desí, pretože takýto postoj nás jedného dňa všetkých zabije,” zdôraznil hudobník.
 
Príspevok Waters (Pink Floyd): Chcete začať vojnu s Rusmi? Ste blázni? zobrazený najskôr Hlavné správy.