Washington 8. septembra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP Photo/Carolyn Kaster)

Washingtonská národná katedrála (Katedrála sv. Petra a Pavla), ktorá je známou historickou pamiatkou v hlavnom meste USA, oznámila svoje rozhodnutie odstrániť dve vitráže, kde sú zobrazení generáli Robert E. Lee a Stonewall Jackson, ktorí počas občianskej vojny “Severu a Juhu” v 19. storočí velili vojskám južnej Konfederácie
Vytrážne okná katedrály

Obe vitrážové okná s rozmermi cca 1,2 x 1,8 metrov z roku 1953 boli inštalované ako dar od skupiny United Daughters of the Confederacy, kde je popri dvoch spomenutých generáloch aj vejúca bojová vlajka Konfederácie.
Celkový výjav “nie je len v rozpore s našou súčasnou misiou slúžiacou ako dom modlitby pre všetkých ľudí, ale aj prekážkou v našej dôležitej aktivite podporujúcej rasovú spravodlivosť a rasové zmierenie,” píše sa vo vyhlásení, ktoré podpísali biskup washingtonskej episkopálnej diecézy Mariann Edgar Budde, dekan katedrály Randolph Marshall Hollerith a predseda správnej rady John Donoghue.
V katedrále sa uskutočnilo po celé tie roky mnoho významných udalostí vrátane prezidentských pohrebov či inauguračných podujatí, v poslednej dobe aj pre prezidenta Donalda Trumpa.
Vytrážne okná katedrály
“Existuje veľa ľudí, ktorí sa kvôli týmto oknám cítili v katedrále ako odcudzení,” povedal katedrálny hovorca Kevin Eckstrom pre noviny Huffington Post s tým, že “nechcú, aby bol niekto hneď pri dverách konfrontovaný so svojou identitou, históriou či presvedčením”.
Odstránenie okien je “symbolickou akciou, ktorá snáď podčiarkuje pokračujúce úsilie v oblasti rasovej spravodlivosti,” dodal Eckstrom a opätovne potvrdil oficiálne vyhlásenie.
Eckstrom však poopravuje určité nedorozumenia, napríklad, že okná sa nevyhodia: “Vlastne plánujeme ich zachovať a vrátiť do katedrály nejakým spôsobom na neposvätnom mieste, aby mohli mať druhý život ako vzdelávací nástroj.”
Rozhodnutiu predchádzali dva roky diskusie a úvah. Bývalý katedrálny dekan Gary Hall požiadal o odstránenie okien už v roku 2015, po zabití deviatich návštevníkov kostola čiernej pleti v Charlestone v Južnej Karolíne. V poslednom čase sa tiež nálady zdvihli po udalosti v Charlottesville, kde sa protestovalo proti odstráneniu sochy generála Leeho.
Prieskumy zistili, že Američania vo všeobecnosti nepodporujú pokusy o odstránenie pamätníkov na počesť vodcov Konfederácie. Jeden z prieskumov Huffington Post v spolupráci s inštitúciou YouGov z augusta zistil, že jedna tretina je za odstránenie takýchto sôch a pamätníkov, len 29% by bolo aj za zmenu názvu ulíc, škôl a budov, no polovica je proti.