Londýn 22. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Cliff Owen)

Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson dnes chýbal na “rodinnej fotografii” predstaviteľov, ktorí sa vo Washingtone zúčastnili na konferencii o boji proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS).

Na spoločnej fotografii predstavitelia, ktorí sa vo Washingtone zúčastnili na konferencii o boji proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS)

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson, ktorý bol na stretnutí tiež prítomný, vydal vyhlásenie, kde vyjadril sústrasť nad obeťami útoku pri britskom parlamente v Londýne.

“Americký ľud je v duchu a v modlitbách s ľudom Spojeného kráľovstva. Odsudzujeme tieto strašné násilné činy, lebo obete nerozlišujú, či zomreli rukou problémových jednotlivcov alebo teroristov,” dodal Tillerson.

Aj Biely dom odsúdil útoky autom a nožom v Londýne, pri ktorých zomreli najmenej štyria ľudia, vrátane útočníka a policajta. Prezident Donald Trump podľa hovorcu Seana Spicera sleduje vývoj situácie.

Trump sa podľa hovorcu dnes telefonicky rozprával s britskou premiérkou Theresou Mayovou a povedal jej, že Biely dom oceňuje “rýchly zásah britskej polície a záchranárov”. Spicer dodal, že mesto Londýn a britská vláda majú “úplnú podporu” Spojených štátov.

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Mark Toner oznámil, že USA sú pripravené pomôcť akýmkoľvek spôsobom. “Bezpečnosť amerických občanov v zahraničí je jednou z našich najvyšších priorít. Naše veľvyslanectvo v Londýne pozorne situáciu sleduje,” dodal Toner.

Americké ministerstvo vnútornej bezpečnosti tiež vydalo vyhlásenie odsudzujúce dnešný útok pri britskom parlamente: “Ministerstvo stojí solidárne po boku našich priateľov v Spojenom kráľovstve a odsudzuje dnešný hrozný útok pri parlamente. Sme v kontakte s našimi britskými kolegami, monitorujeme tragické udalosti a pomáhame s prebiehajúcim vyšetrovaním.”

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.