Washington 2. februára 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)

Slovenský premiér Róbert Fico sa opäť dostal do pozornosti svetoznámych novín. Washington Post napísal článok, v ktorom rozoberal podobnosť rétoriky amerického prezidenta Donalda Trumpa s európskymi nacionalistami a populistami. Trump sa podľa tohto denníka inšpiroval Marine Le Penovou, Viktorom Orbánom a tiež Róbertom Ficom

Na snímke slovenský premiér Robert FicoNa snímke slovenský premiér Robert Fico

Donald Trump už počas svojej volebnej kampani dal jasne najavo, čo si myslí o moslimských imigrantoch. Jeho rétorika sa nezmenila ani po nástupe na post prezidenta Spojených štátov amerických. Minulý týždeň dokonca dočasne zakázal prijímanie akýchkoľvek imigrantov zo siedmych vybraných moslimských krajín.

Washington Post vo svojom článku bližšie analyzoval, ktorými európskymi “populistami” sa Trump inšpiroval. Na titulnej fotke sa spolu objavili Donald Trump, Marine Le Penová, Viktor Orbán a Róbert Fico s nápisom spolucestujúci.

“Trumpa spojil s tvrdými, populistickými a proti-prisťahovaleckými politikmi v Európe podobný typ nahnevaného kultúrneho nacionalizmu a odmietanie voľného obchodu, medzinárodných inštitúcií a ostatných výdobytkov liberálneho globálneho poriadku,” píše sa v článku.

Podľa týchto amerických novín je maďarský premiér Viktor Orbán najviac proti-utečenecky naladený líder v Európe, ktorý prikázal postaviť múr na južnej hranici. Týmto činom sa mohol inšpirovať aj Trump v prípade múru na hranici s Mexikom.

Donald Trump sa však vraj inšpiroval aj slovenským premiérom Róbertom Ficom, ktorý je ochotný prijímať len kresťanských utečencov. Washington Post taktiež cituje Ficov známy výrok:  “Islam nemá miesto na Slovensku.”

Mainstreamové médiá v USA sú však rovnako, ak nie viac “slniečkárske”, než slovenské a každú kritiku islamu, či odmietanie imigrantov považujú za rasizmus, xenofóbiu a populizmus, preto ich analyzujúce články treba brať s obrovskou rezervou.

Samuel Gdovin