Washington 28. septembra 2017 (HSP/Washington Post/Foto:TASR/AP)

Významný americký denník Washington Post  tvrdí, že prezident USA, Donald Trump sa vyhráža , že spácha genocídu, čo je v rozpore s medzinárodným právom. Poukazuje tak na nedávny ostrý prejav prezidenta Trumpa na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku, kde pripustil úplne zničenie Severnej Kórey

Americký prezident Donald Trump

Podľa tohto amerického denníka Donald Trump na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov, ktorý sa konal minulý týždeň prejavil svoju agresivitu, odpor a dôraz na suverenitu USA v oblasti multilateralizmu. Jeho prejav bol vraj taktiež vyhrážkou na spáchanie genocídy: “Spojené štáty majú veľkú silu a trpezlivosť, ale ak budeme nútení brániť seba, alebo svojich spojencov, nebudeme mať inú možnosť ako úplne zničiť Severnú Kóreu.”

Keby sa Trump vyhrážal, že “úplne zničí” kapacitu jadrových zbraní tejto krajiny, jej armádu, jej vládu alebo jej infraštruktúru, dôsledky podľa medzinárodného práva by boli iné, ale jeho hrozba “úplne zničiť Severnú Kóreu”, by znamenala smrť vyše 25 miliónov jej obyvateľov, čo je v priamom rozpore s Dohovorom Spojených národov o predchádzaní a trestaní zločinov genocídy z roku 1948.

Dohovor definuje genocídu ako konanie, ktoré sa uskutočňuje s úmyslom úplne, alebo čiastočne zničiť “národnú, etnickú, rasovú alebo náboženskú skupinu ako takú.”

Rovnako znepokojujúce sú aj hrozby režimu Kim Čong-una v Severnej Kórei. Ten tvrdí, že “štyri ostrovy [japonského] súostrovia by mali byť potopené do mora jadrovou bombou” a dodáva, že “Japonsko by už nemalo existovať v blízkosti nás”. Toto vyhlásenie bolo odpoveďou na jednomyselné hlasovanie Bezpečnostnej rady OSN na podporu rezolúcie č. 2375, ktorá odsúdila Pchjongjangský raketový test a uložila sankcie Severnej Kórei. “Premeňme americkú pevninu na popol a tmu,” tieto vyhlásenia Sevorokórejského režimu predstavujú podobné hrozby genocídy ako vyhlásenia Donalda Trumpa, píše Washington Post.

Washington a Pchjongjang sú viazané medzinárodným právom, ktoré explicitne obsahuje ustanovenia Dohovoru o genocíde. Pre vedúceho štátu, ktorý podpísal tento dohovor, ako Spojené štáty v roku 1988, je bezprecedentné, aby potom odmietol túto základnú zložku medzinárodného trestného práva. Takisto je to obrovský útok na Dohovor, ktorý podpísala Severná Kórea v roku 1989, keď ohrozuje suverénne národy a ich obyvateľov.

“Ak ozbrojený konflikt skutočne vypukne, obaja lídri už oznámili štandard, podľa ktorého by mali byť súdení. Ak vykonajú svoje hrozby, nebudeme sa musieť príliš snažiť, aby sme ich porovnali s najväčšími monštrami 20. storočia. Oni takto označili sami seba,” napísal denník Washisngton post na záver svojho článku.
Samuel Gdovin